Дома Здравје 7 намирници кои го надминуваат задржувањето на течности

7 намирници кои го надминуваат задржувањето на течности

2247
0

7 намирници кои го надминуваат задржувањето на течности

Иако задржувањето течности може да биде знак за состојби кои бараат медицински третман, исхраната може да стане важен сојузник во нејзиното лекување.

Подолу ќе најдете 7 намирници кои се борат против задржувањето на течности и заслужуваат место во вашата секојдневна исхрана.

Целер

Кога се комбинира со протеин како несолен путер од јаткасти плодови или кога се јаде во салата, целерот е одлично „оружје“ против задржување на течности поради високата содржина на вода. Одредени намирници, како што се краставиците и целерот, можат дури и да помогнат во исфрлање на вишокот вода на природен начин додека обезбедуваат хранливи материи за телото.

Банана

Храната богата со калиум може да помогне да се отстрани водата од телото и да се намали салото на стомакот. Едноставното додавање на храна богата со калиум, како што се бананите, може да помогне при непријатност и оток. Други опции што ги имате се посно месо, киви, брокула, слатки компири и домати.

Бобинки

Освен што се вкусни, бобинките се преполни и со влакна. Влакната го одржуваат здравјето на цревата и помагаат да се отстрани вишокот вода. Ако не консумирате доволно влакна, може да почувствувате запек, што може да доведе до надуеност, особено во стомакот.

Лиснатиот зеленчук помага при задржување на течности

Зелениот лиснат зеленчук е главен извор на детоксикација за телото и може да се бори против задржување на течности. Изберете што било од кељ, спанаќ, рукола, блитва и крес.

Компири

Можеби сте мислеле дека компирот дебелее, сепак, ова е огромен мит. Она што може да промени сè е начинот на кој ќе се готви. Компирите се одличен извор на калиум, растителни влакна и витамин Б6, за кој е докажано дека ја намалува надуеноста. Затоа уживајте во печен компир без нездрави масти.

Кафеав ориз

Кафеавиот ориз може да се бори против задржувањето на течности, а во исто време да ве држи сити. Поради високата концентрација на влакна, магнезиум и витамини од групата Б, особено витамин Б6, интегралните житарки можат да бидат одличен начин за отстранување на вишокот вода од телото. Други опции што ги имате се киноа, леќата и овесната каша.

Темно чоколадо

Експертите тврдат дека темното чоколадо може да го намали задржувањето на водата во организмот, поради високата содржина на антиоксиданси и магнезиум.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име