Дома Живот 5 проблеми кои бананите ги решаваат подобро од лековите

5 проблеми кои бананите ги решаваат подобро од лековите

1295
0

5 проблеми кои бананите ги решаваат подобро од лековите

Големото количество на природни, растворливи влакна и три вида природни шеќери кои ги содржат бананите ги прават фантастична закуска која брзо ви ја враќа енергијата.

Покрај хранливата вредност, истражувањата покажуваат дека ова овошје е многу ефикасно во отстранување на многу проблеми за кои најчесто посегнуваме по лекови. Еве неколку.

Надуеност и запек

Бананите содржат пектин, кој го забрзува варењето и промовира елиминација на токсините и тешките метали од телото. Освен тоа делуваат како пробиотик и ја поттикнуваат работата на цревата.

Сите овие фактори го стимулираат варењето и ја намалуваат надуеноста, а влакната од банана делуваат како природен лаксатив во случаи на запек.

Стресот

Тоа се нарекува болест на модерното време, бидејќи постојано има огромно влијание врз целокупното здравје. Еден од проблемите предизвикани од стресот е дијареата, пред се поради падот на нивото на калиум во организмот.

Рамнотежата може да се воспостави со конзумирање банани кои содржат прилично високо ниво на споменатиот минерал, како резултат на што се нормализира работата на срцето, испраќање на доволни количини кислород до мозокот и регулирање на оптималната количина на вода во телото.

Крвен притисок

Познато е дека високото внесување на натриум и сол и слабото внесување на калиум во организмот негативно влијае на крвниот притисок. Токму затоа е важно да се консумираат банани, бидејќи тие го содржат овој многу потребен минерал.

Здравствените експерти предлагаат секое утро да јадете една банана за да го намалите ризикот од висок крвен притисок и разни срцеви заболувања.

Депресија

Бананите содржат триптофан, форма на протеин кој го стимулира ослободувањето на серотонин, познат и како „хормон на среќата“. Само една банана е доволна за да го подигне нивото на серотонин и да се чувствувате подобро, посмирено и посреќно.

ПМС

Бананите се богат извор на витамин Б6, кој позитивно влијае на нивото на гликоза во крвта, а истражувањата покажуваат дека витамините од Б групата се повеќе од корисни кога станува збор за ПМС, односно ја намалуваат болката во стомакот и градите и имаат позитивен ефект. ефект врз промените на расположението и намалување на акумулацијата и задржувањето на водата во телото.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име