Дома Живот 5 најчести митови за алергиите – кои се вистинити, а кои да...

5 најчести митови за алергиите – кои се вистинити, а кои да заборавиме?

557
0

Ви претставуваме пет митови за алергиите во кои досега верувавме и ја разрешуваме целата оваа конфузија во врска со реакциите на нашиот имунолошки систем на инаку безопасни материи, како што се полен, прашина или одредена храна. Некои од овие сознанија може да ви го олеснат животот со алергии .

5 митови за алергиите

Мит број 1: Алергиите првпат се појавуваат во детството и адолесценцијата.

Дали е тоа точно? Не секогаш. Иако повеќето пациенти прво развиваат алергии во детството, тие сепак можат да се манифестираат во старост. Ова е особено точно за сезонски алергии.

Алергиите всушност се јавуваат кога нашиот имунолошки систем погрешно идентификува супстанца како полен или грини како штетни, а потоа ја напаѓа, ослободувајќи соединенија кои можат да влијаат на синусите, очите, дишните патишта, кожата и дигестивниот систем.

Алергиска реакција најпрво може да се појави кога ќе дојдете во контакт со нова супстанција, или можеби нема да реагирате додека не бидете изложени на неа неколку пати или ако вашиот имунолошки систем во тој момент не е во рамнотежа. Не е невообичаено, на пример, алергиите да се развијат една или две сезони по преселувањето на друга локација, односно по изложување на полен од дрвја, треви или плевел со кои претходно не сме биле во контакт. Исто така,

Разговарајте со вашиот лекар ако она што мислите дека е настинка трае подолго од две недели, или ако забележите коприва, оток и печење во устата или абдоминална болка, во рок од два часа по јадење. Во тој случај потребен ви е специјалистички преглед – алерголог може да ви помогне да откриете што го предизвикува проблемот.

Мит бр. 2: Медот од локално одгледување може да ги намали симптомите на поленската треска.

Дали е тоа точно? И да и не. Зад ова тврдење стои идејата дека со консумирање на локално произведен мед сме изложени на поленот со кој сме опкружени и дека со текот на времето нашето тело би можело да се навикне на него и да престане да реагира. Тоа е всушност истата теорија која објаснува како имунотерапијата делува против алергиите.

Сепак, пчелите собираат најмногу полен од цветни растенија, а не од дрвја, треви и плевел, кои предизвикуваат поленска треска. Покрај тоа, количината на полен во тегла мед може многу да варира, што го прави речиси невозможно полека да се изгради толеранција благодарение на контролираната доза. Во исто време, климатските променизначително ги влошиле симптомите на алергија на полен кај многумина, сугерира студијата на Универзитетот во Мериленд (САД).

Доколку и вие спаѓате во оваа група, наместо да се потпрете на тегла мед, започнете со промени во животниот стил, како на пример останување во затворен простор кога концентрацијата на полен во воздухот е висока и користење на прочистувач на воздух со ХЕПА филтер. Ако тоа не помогне доволно, време е да закажете состанок со алерголог, кој може да ви препише антихистаминици и кортикостероиди.

Мит бр. 3: Лековите за алергии треба да се земаат само по потреба.

Дали е тоа точно? Проблемот овде е во разбирањето на зборот „потреба“. Треба да се направи разлика, од една страна, помеѓу итна терапија во случај на анафилактичен шок или еднократна антихистаминска терапија, која може да ги потисне повремените симптоми на алергија за само еден час.

Меѓутоа, од друга страна, со предвидливи сезонски алергии, земањето лекови препишани од алерголог пред да ги почувствувате симптомите ќе ја ублажи реакцијата на телото, што ќе ги намали, па дури и целосно ќе ги елиминира симптомите. Затоа, многу лекари препорачуваат дневно да земаат орални антихистаминици во форма на таблети за пациенти со сезонски алергии.

Покрај тоа, неопходно е да се започне со земање назален кортикостероиден спреј пред да започне сезоната на алергии, бидејќи може да бидат потребни две недели за да се постигне целосна ефикасност, како што советуваат лекарите.

Корисно е да се знае дека денес постојат назални спрејови кои комбинираат кортикостероид и антихистамин, па затоа во случај на користење на таков спреј, антихистаминички таблети не се неопходни. Секако, неопходно е да се консултирате со алерголог за видот и дозирањето на лековите против алергија.

Мит бр. 4: Личноста која страда од алергии не треба да носи цвеќе како подарок.

Дали е тоа точно? Нема да и дадеш букет ајдучка трева, нели? Најчести сезонски алергени се тревите и плевелите (вклучувајќи ја и ајдучката трева). Повеќето украсни цветни растенија не произведуваат многу полен, ниту пак произведуваат тежок полен што го пренесува ветерот. Меѓутоа, ако сакате да бидете сигурни, изберете сорти кои имаат помала веројатност да испуштаат полен (како што се камелиите, розите и лилјаните) и избегнувајте мимози, јоргованот, сончогледот и дивите цвеќиња.

Мит бр. 5: Алергиите исчезнуваат во текот на зимата.

Дали е тоа точно? Не ако имате алергии кои се јавуваат во затворени простории – тоа се алергии на грини, влакна од домашни миленици и мувла. Во овој случај, повеќе време помина.

Претходна објаваНајдобрата храна за подигање на енергија според диететичарите
Следна објаваЕве како, според метеоролозите, климатските промени влијаат на нашето здравје

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име