Дома Здравје 5 намирници кои помагаат при алергии! Смирете ги иритациите природно

5 намирници кои помагаат при алергии! Смирете ги иритациите природно

657
0

5 намирници кои помагаат при алергии! Смирете ги иритациите природно

Храната како коприва, глуварче и уште неколку други можат да бидат ваши сојузници во борбата против алергиите.

Во пролетта, кога природата се буди, како да е, има се повеќе и повеќе алергии , кои можат да предизвикаат проблеми во секојдневното функционирање.


Поради цветањето на растенијата има зголемена концентрација на полен во воздухот. Како резултат на тоа, се појавуваат различни симптоми на алергија, како што се иритација на грлото , течење на носот, чешање на очите и кивање.

Иако одредени лекови можат да ги ублажат овие симптоми, постојат и бројни билни алтернативи.


Овие растенија имаат силни антиинфламаторни, антихистамински и имуностимулирачки својства, кои ќе ви помогнат да се борите против алергиите:

  1. Глуварче
  2. Коприви
  3. Босилек
  4. Лиснат зеленчук
  5. Ѓумбир

Со користење на овие билки, освен што ги ублажувате симптомите, можете да ги смирите и воспаленијата кои настануваат во организмот поради алергии. Конзумирајте ги билките во форма на чаеви, а лиснатиот зеленчук како салати.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име