Дома Светски дестинации 3 најубави европски градови во зимските месеци

3 најубави европски градови во зимските месеци

511
0

Иако сите европски градови се, без сомнение, убави во секое време од годината, некои се во фокусот само во текот на летото. Но, има и такви чии убавини доаѓаат до израз само во зимските месеци.

Бидејќи пандемијата на коронавирус прво целосно оневозможи, а потоа го отежна патувањето, повеќето луѓе се одлучуваат за еден одмор во текот на годината, обично лето.

Секако, има и такви на кои патувањето во лето или пролет не им е примамливо, но претпочитаат да одат во странство во текот на зимата. Токму поради таа причина за вас ги издвојуваме европските градови кои ќе ве маѓепсаат во наредните месеци.

  1. Стокхолм (Шведска)


Стан Гамла, стар град, палати во и надвор од градот, паркови, улици, покриви покриени со снег го прават амбиентот на овој град уште поидиличен.

Стокхолм е прекрасен и во текот на летото, но некако има поголем шарм во текот на зимата. Доколку случајно се најдете во него токму кога паѓа снег, одете директно во палатата Дротнингхолм, која е особено убава кога паѓа снег, пренесува Б92.

  1. Париз (Франција)


Секоја зима во Париз се отвораат бројни лизгалишта, а сакале да им се придружите или не, посетете ја Големата палата на Шанзелизе.

Амбиентот е прекрасен, се служат топли напитоци, разладен шампањ, а ако не сакате да лизгате, можете само да гледате додека другите лизгаат.

  1. Хамбург (Германија)


Ако зимата е доволно студена, тогаш ќе имате „среќа“, па двете езера кои доминираат во центарот на градот ќе замрзнат, а кога тоа ќе се случи, Хамбург ќе стане град на мраз.

Одење, лизгање, тезги со колбаси и варено вино ќе го направат пикник на мраз и престојот во Хамбург уште поубав.

Претходна објаваТретина од заболените од коронавирус ги развиваат овие проблеми, покажа студијата
Следна објаваМитови и вистини за болките во грбот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име