Дома Живот 10 најдобри и најевтини намирници

10 најдобри и најевтини намирници

637
0

Ако имате ограничен буџет, вашата исхрана не мора да се заснова само на брза брза храна и пекарски производи, кои можеби ви изгледаат попристапни. Постојат одредени достапни и здрави намирници кои ќе сакате да ги додадете во вашата листа за купување.


Ориз
Оризот е житарка која може да се комбинира со се, со месо, зеленчук, во супи, сатари, мусака, богати салати. Кафеавиот ориз е поздрав и експертите велат дека подолго ве држи сити. Во наредниот период можете да користите едно пакување ориз за неколку оброци. Затоа оризот е паметен избор.

Тестенини
Слично на оризот, можете да направите еден тон полни оброци со тестенини. Со тестенините важно е само паметно да се комбинираат со други намирници и да се поигрува со сосовите, за да не биде досаден вкусот. Послужете го со салата. Тестенините се супер вкусни на различни начини, а тестенините можете да ги додадете во салати, супи, супи…


Грав
Никогаш не го занемарувајте гравот кога купувате намирници. Гравот е одличен извор на протеини. Исто како оризот и тестенините, гравот можете да го комбинирате на различни начини од супи, чорби, чили, салати или дури и како прилог.

Замрзнато овошје и зеленчук
Две дополнителни придобивки од купувањето замрзнати производи се тоа што тие се исто толку хранливи и готови или малку одмрзнати за оброк, за да го направат искуството со готвењето уште полесно, побрзо и поедноставно. Замрзнатото овошје е идеално за колачи, овесна каша, сладолед, смути, а замрзнатиот зеленчук се одлична идеја за супи, рижото, чорби.

Овошје и зеленчук во сезона
Проверете во вашата продавница за да видите кое сезонско овошје и зеленчук се продаваат најмногу и кое овошје и зеленчук моментално се произведуваат тука оваа сезона, бидејќи се поевтини од овошјето и зеленчукот што доаѓаат од далечни места како егзотичното овошје. Тиквички, кромид, зелка, тиква, јаболка, целер, кељ, ова се обично најевтините намирници, а од свежото овошје и зеленчук можете да направите и здрави и вкусни оброци како чорби, смути, рижото, придружни јадења и салати.


Овесна каша
Овесот е одличен за одржување на ситост и може да се меша со брашно за печење колачи, леб, крекери, палачинки, мафини. Овесната каша со овошје е идеален појадок. Јадењата направени со овес не мора секогаш да бидат слатки. Направете ги како коцки со зеленчук или сирење.

Сос од домати
Ако свежите домати се едноставно премногу скапи, побарајте сос од домати во конзерва, тегла или туба. Јадењата ќе бидат многу повкусни и кремасти со додавање на сос од домати, а можете да го чувате во фрижидер со денови. Додадете го во чорби, тестенини и супи.


Конзервирана храна
Без разлика дали се работи за конзервирана риба, пченка, грав, краставици, цвекло, маслинки или наут, ваквите намирници се идеално решение, бидејќи се достапни, веќе подготвени и одлична идеја за брз оброк, чорба, салата или прилог.

Семиња и јаткасти плодови
Чиа, ленено семе, семки од тиква, семки од сончоглед се идеално решение за здрав појадок, одлично одат со солени и слатки јадења, одличен додаток на смути, здрава овесна каша, колачи и други задоволства.

Се надеваме дека овие совети ви помогнаа да пазарите паметно, да заштедите, но и да се храните здраво.

Претходна објаваЗа промена: Ќофтиња во бел сос
Следна објаваЈадете ја оваа храна наместо аспирин!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име