Дома Твој Готвач Јогурт колач

Јогурт колач

865
0

Мек, вкусен, брз и едноставен….

Состојки:

3 чаши брашно (чаша од јогурт како мерка)
1 чаша јогурт
1 чаша масло
½ чаши шеќер
3 јајца
½ кора од лимон
1 прашок за пециво

Подготовка:
Јајцата се матат со шеќер.
Додадете јогурт, масло, брашно измешано со прашок за пециво и кора од лимон.
Изматете убаво и истурете во тавче за колачи.
Се пече во загреана рерна (на 180 ° C) околу 30 минути.

Изладете и посипете со шеќер во прав.

Додадете овошје (цреши, јаболка, суво грозје…) или глазура по желба.

Претходна објаваИсчистете ги стаклата на туш кабината без напор
Следна објаваЕве колку секој вид месо може да издржи во ФРИЖИДЕР, а КОЛКУ во замрзнувач!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име