Дома Здравје ЈАДЕТЕ ЕДЕН ЛИСТ СЕКОЈ ДЕН – ПРАВИ ЧУДА ВО ТЕЛОТО: Еве како...

ЈАДЕТЕ ЕДЕН ЛИСТ СЕКОЈ ДЕН – ПРАВИ ЧУДА ВО ТЕЛОТО: Еве како правилно да го искористите…

24631
0

ЈАДЕТЕ ЕДЕН ЛИСТ СЕКОЈ ДЕН – ПРАВИ ЧУДА ВО ТЕЛОТО: Еве како правилно да го искористите…

Еве како правилно да го користите… По потекло од Мексико, чудесното растение чувар куќа расте насекаде: на карпи, покриви, ѕидови, во куќата во саксии. Не бара многу, само доволно сонце и дава многу.Се знае колку е ефикасено за разни проблеми со кожата кога се користи надворешно, но многу е ефикасно и кога се јаде.

Освен што се добри за имунитетот, неговите свежо мелени листови или свежо исцедениот сок поволно делуваат на брадавици, чиреви, рани и изгореници, пченка, дамки од сонце, како и болни места предизвикани од гихт или убоди од инсекти. Сепак, еве што ќе се случи ако го јадеме. Докажано е дека листовите од чувар куќа е особено ефикасно кога се комбинира со мед за зајакнување на имунитетот, цисти, варење, а особено е добро за запек.

РЕЦЕПТ:
измешајте 300 гр исечкани свежи листови со 500 гр мед, префрлете ги во тегла, поклопете, завиткајте во фолија и чувајте ги во фрижидер. Секое утро половина час пред појадок и кафе земајте по една лажица, а по овој еликсир се препорачува да не јадете и пиете ништо половина час.Покрај тоа, оваа одлична смеса го поттикнува и исфрлањето на токсините од телото. Секако, како и кај сите алтернативни лекови, треба да бидете внимателни и да се консултирате со вашиот лекар пред да ги консумирате.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име