Дома Здравје Јадевте лук или устата ви е постојано сува – како брзо да...

Јадевте лук или устата ви е постојано сува – како брзо да се ослободите од лошиот здив

3174
0

Јадевте лук или устата ви е постојано сува – како брзо да се ослободите од лошиот здив
Околу 30 проценти од возрасните страдаат од постојан лош здив во одреден период од нивниот живот. Лошиот здив не само што е непријатен, туку понекогаш може да биде знак за сериозен здравствен проблем – иако во повеќето случаи не е. Во секој случај, постојат начини како природно и брзо да се ослободите од овој проблем.


Хроничниот лош здив, познат како халитоза, е чувствителна тема. Лошиот здив е предизвикан од акумулација на бактерии во устата. Иако одредени видови храна како лукот или кромидот понекогаш можат да ви дадат привремен лош здив, тие обично не се причина за хроничен лош здив.

Од друга страна, редовното појавување на лош здив всушност се должи на фактори како што е прекумерниот раст на кандида во вашето тело.

Вообичаена заблуда за лошиот здив е дека тој потекнува од цревата или желудникот. Лошиот здив потекнува од задниот дел на јазикот, грлото, крајниците, забите и непцата, пренесува порталот draxe.com . Овие области се дом на природни бактерии кои можат да испуштаат соединенија што содржат сулфур, што доведува до лош здив.

Природни лекови за борба против лошиот здив
Прво и основно, погрижете се да ги четкате забите со паста за заби два пати на ден, а идеално е да користите конец секое утро и навечер. Стружењето на јазикот, исто така, може да биде корисно за отстранување на бактериите од устата.

Посетете го стоматологот на секои шест месеци и не заборавајте да ги лекувате шуплините, пукнатините на забите и да ги решите проблемите со старите пломби или забните коронки кои можат да содржат бактерии кои предизвикуваат мирис.

Вашиот стоматолог може да препорача третмани кои ќе ви помогнат да се ослободите од лошиот здив, како што се стружење на јазикот и темелно чистење на непцата.


Една од првите работи на кои треба да внимавате е прекумерниот раст на квасецот и кандида, што може да придонесе не само за лош здив, туку и за многу други проблеми. Значи, конзумирањето премногу преработен шеќер, житарки, бел леб, бел ориз, па дури и производи од целата пченица може да биде голем придонес за проблемот со лошиот здив.

Шеќерите и житарките го поттикнуваат дејството и растот на многу бактерии. Елиминирањето или намалувањето на внесот на шеќер, производи богати со шеќер и житарки ќе помогне да се елиминира лошиот здив. Се разбира, овој потег може да ви помогне и да ја одржите или изгубите тежината и да го подобрите целокупното здравје.

Се препорачува и храна богата со пробиотици – некои од најдобрите намирници богати со пробиотици се ферментираниот домашен пробиотик јогурт, кефир од козјо млеко, кисела зелка, ферментиран зеленчук… Исто така, билките, агрумите и зеленчукот обезбедуваат витамини А и Ц, антиоксиданси кои се есенцијални за здрави заби и непца.

Исто така, важно е да пиете доволно вода, најмалку осум чаши дневно, за да ги „измиете“ токсините од телото.

Зелениот чај може да помогне и во намалување на лошиот здив благодарение на неговите антиинфламаторни и антимикробни ефекти, па не двоумете се да се опуштите со шолја од овој чај кога ќе добиете шанса.

Погрижете се да консумирате доволно здрави масти – како што се масла како органско, девствено кокосово масло или маслиново масло. Јаткастите плодови, семките, авокадото, јајцата, зрелите сирења, рибата и месото исто така можат да обезбедат здрави масти.

Кокосовото масло содржи специфични видови на масни киселини наречени масни киселини со среден ланец, вклучувајќи лауринска киселина, капринска киселина и каприлна киселина. Тие се од антимикробна природа и го поддржуваат здравјето на забите и цревата. Меѓутоа, ако имате проблеми со црниот дроб или жолчното кесе, прво консултирајте се со вашиот лекар пред да консумирате повеќе заситени масти како кокосово масло, бидејќи оброците со висока содржина на масти може да бидат премногу тешки за правилно варење.

Истражувањата покажаа дека маслото од пеперминт што се користи како орално плакнење може да помогне во намалувањето на халитозата. Миењето на устата со масло од нане се смета за безбедна формулација без никакви несакани ефекти што е корисна во борбата против бактериите кои предизвикуваат лош здив.

Суштински магдонос и нане
Магдоносот и нането се природни освежувачи на здивот и може да се јадат свежи. Ако правите сок од зеленчук дома, обидете се да користите состојки како магдонос, нане и зелен лиснат зеленчук како кељ, спанаќ и блитва.

Една студија покажа дека комбинацијата од сирово јаболко, магдонос, спанаќ и нане делува добро како природен третман за лош здив бидејќи има потенцијал да ја зголеми активноста на ензимите и природно да ги оксидира и неутрализира лошите бактерии.

Ако џвакањето гранче магдонос не помага, размислете прво да го натопите во оцет. Меѓутоа, ако ви се допаѓа начинот на кој функционира миењето на устата, но не ги сакате поврзаните здравствени ризици, пробајте го овој целосно природен лек за лош здив: едноставно сварете гранчиња магдонос, нане и каранфилче, изладете ги и процедете ги, а потоа користете го овој целосно природен миење на устата дневно.

Исто така, вообичаено е во одредени култури да се џвакаат семе од анасон после оброците за да се помогне во варењето и да се елиминира лошиот здив. Одредени масла кои се наоѓаат во анасонот помагаат да се стимулира лачењето на дигестивните сокови.

Лимонот и водата исто така можат да играат важна улога во ослободувањето од лошиот здив. Се покажа дека сокот од лимон има фитохемиски, антимикробни и антиоксидантни активности кои можат да помогнат да се убијат бактериите и габите, како и да се намали воспалението во устата.

Можете да цицате парче лимон или да исцедите свеж лимон во чаша вода и да уживате во сите придобивки од водата со лимон. Оваа техника е особено ефикасна кога станува збор за борба против мирисот на лук.

Ако не можете да направите ништо од овие, едноставно ставете капка сок од лимон на врвот на јазикот. Лимонот ќе го стимулира производството на плунка, што ќе помогне во борбата против лошиот здив.

Кокосово масло и плакнења за уста
Внесувањето кокосово масло во устата може да се користи против симптоми на сува уста, вклучувајќи лош здив и расипување на забите. Бројни студии покажуваат дека оваа практика може да го подобри целокупното орално здравје и да ги намали микроорганизмите кои предизвикуваат лош здив.

Еден од најчестите начини на кои луѓето се обидуваат да се борат против лошиот здив е со употреба на миење уста или гума за џвакање. Сепак, повеќето средства за плакнење уста и непца содржат алкохол, вештачки засладувачи, бои и многу други состојки на кои потрошувачите треба да им пристапат со претпазливост.

Некои плакнења за уста содржат дури 27 проценти алкохол. Ова може да предизвика вашата уста да гори и да се чувствувате непријатно, особено ако имате отворени исеченици на непцата, херпес итн. Друг проблем со миењето на устата е тоа што производите на база на алкохол само ја сушат устата и создаваат анаеробни бактерии. пријателска средина која дополнително го промовира лошиот здив.

Според Американската стоматолошка асоцијација, „козметичките плакнења за уста можат привремено да го маскираат лошиот здив и да дадат пријатен вкус, но немаат ефект врз бактериите или испарливите сулфурни соединенија.

Иако лошиот здив обично не доаѓа од вашиот стомак, ако често подригнувате, имате проблеми со гасовите или се чувствувате како да можете да го „вкусите“ лошиот здив што доаѓа од вашиот дигестивен тракт, тогаш тоа може да значи дека треба да се справите со проблемот што се појавува. во стомакот и да контактирате со специјалист.

Можните дигестивни нарушувања вклучуваат рефлукс на киселина, разни алергии на храна и состојби како што се кандида и прекумерен раст на бактериите во тенкото црево.

Доколку се покаже дека една од болестите е причина за лош здив, лекарот ќе ви препише соодветна терапија, која евентуално ќе вклучува посебен режим на исхрана.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име