Дома Здравје Што укажува болката во левата страна на стомакот под ребрата?

Што укажува болката во левата страна на стомакот под ребрата?

54694
0

Што укажува болката во левата страна на стомакот под ребрата?

Болката под левото ребро може да биде многу проблематична и да ги попречи нашите секојдневни активности.

Областа на абдоменот под ребрата се нарекува хипохондриум и содржи неколку витални органи како што се желудникот, панкреасот и слезината. Понекогаш болката може да биде интензивна и силна, а понекогаш е со минимален интензитет. Исто така, може да се прошири на лопатките или на други делови од телото, во зависност од причината поради која се јавува.

Каква може да биде болката под левото ребро?
Болка во левата страна на стомакот под ребрата може да се појави и кај жени и кај мажи. Може да биде епизодна или хронична болка. Болката може да биде многу остра или досадна, слаба или интензивна и може да предизвика сериозна непријатност.

Кои се причините за болки во стомакот под ребрата?
Во пределот под левото ребро се наоѓа слезината, панкреасот, дел од желудникот и дебелото и тенкото црево. Иако физиологијата во оваа област е иста кај жените и кај мажите, понекогаш жените можат да почувствуваат болка за време на бременоста бидејќи матката ги притиска внатрешните органи.

Општо земено, болката во овој дел од желудникот е блага и се јавува поради физичка активност или непријатна положба на телото и има тенденција да поминува сама по себе. Иако овие непријатни сензации најчесто се поврзуваат со болести на наведените органи, понекогаш болката во срцето може да се манифестира и во пределот под левото ребро.

Акутно и хронично воспаление на панкреасот
Акутно и хронично воспаление на панкреасот се нарекува панкреатитис . Може да се појави поради лоша исхрана, консумирање алкохол и други причини. Во овој случај, лицето чувствува неподнослива болка под левото ребро, а може да се прошири и да го зафати горниот дел од желудникот и грбот. Можни се и повраќање и треска.

При хронично воспаление на панкреасот, болката е тапа, се јавува „длабоко“ во пределот на стомакот и се шири нагоре. Тоа е придружено со чувство на тежина под левиот рбет, мачнина и обилна неформирана столица со несварени честички.

Гастритис
Болка во левата страна на желудникот под ребрата може да се појави и поради гастритис. Ова е исто така најчеста болест на гастроинтестиналниот тракт и се карактеризира со воспалена слузница на желудникот. Болката во овој случај е остра, пулсирачка, прободувачка и често се јавува за време или после јадење.

Чир на желудникот и дуоденумот
Ова е хронична состојба во која се појавуваат чирови на мукозната мембрана на овие органи. Како и гастритис и чиреви, најчеста причина е Helicobacter pylori. Во типичниот тек на болеста, постои редовна болка под левото ребро која може да се прошири на десното рамо и скапулата. Болни сензации може да се појават ноќе, на празен стомак и некое време после јадење. Болката може да биде досадна, остра, пароксизмална или прободувачка.

Повреди на слезината
Кога слезината е повредена, се јавува силна болка во левата страна на абдоменот под ребрата. Интензитетот на болката зависи од тоа колку органот е оштетен. Тоа е обично остра прободна болка што го принудува лицето да легне, да се наведне и да ги притисне колената на стомакот. Болката може да зрачи на левото рамо и околу срцето.

Зголемена слезина (спленомалгија)
Ова не е независна болест, туку состојба која се развива на позадината на разни болести. Во овој случај, болката се зголемува, а пациентот чувствува тапа болка под левото ребро која се зголемува со свиткување на телото и физичка активност.

Миокарден инфаркт
За време на срцев удар, клетките на срцевиот мускул умираат поради недостаток на снабдување со крв. Понекогаш е целосно асимптоматски, но често е придружен со притискачка болка и печење во централниот дел на градниот кош. Болката може да зрачи на левото рамо, раката, вилицата, горниот дел на стомакот, а понекогаш и под ребрата. Покрај тоа, крвниот притисок нагло опаѓа, срцето чука побрзо, а кожата избива во ладна пот.

Болка под левото ребро поради оштетување на меѓуребрениот нерв
Оваа состојба медицински се нарекува меѓуребрена невралгија која се јавува кога нервите или нивните корени се компресирани поради повреда, инфекција и ендокрини нарушувања. Се карактеризира со акутна, силна болка долж меѓуребрените нерви. Пациентите често ја опишуваат болката како пукање или електричен шок.


Дијагноза и третман
За лекување на болка во левата страна на желудникот се користат конзервативни и хируршки методи. Сепак, прво е неопходно да се направи точна дијагноза, бидејќи причините за болката можат да бидат многу разновидни. Доколку чувствувате болка, неопходно е да посетите лекар кој ќе ве упати на дополнителни истражувања. Посериозните состојби обично се третираат со операција.

За да избегнете можен развој на овие состојби, хранете се здраво, занимавајте се со физичка активност и избегнувајте алкохол и пушење.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име