Дома Живот Што да направите кога не можете да заспиете? Пробајте една од овие...

Што да направите кога не можете да заспиете? Пробајте една од овие техники

1159
0

Што да направите кога не можете да заспиете? Пробајте една од овие техники

Доколку не можете да заспиете, испробајте некои од „тајните“ трикови кои ќе му помогнат на вашето тело да се опушти и конечно да заспие.

Wirecutter ви носи неколку едноставни практики што можете да ги испробате кога вашите напори да заспиете не одат добро. Секој е поддржан со научни истражувања или стручни совети.

Што е најважно, тие се лесни за правење и не бараат специјализирана опрема или подготовка. Се разбира, ако редовно страдате од несоница, вашиот прв чекор треба да биде да разговарате со вашиот лекар. Меѓутоа, ако се борите со повремени напади на несоница, ова „тајно оружје“ може да ви помогне да ја победите.

„Скенирајте“ го вашето тело

Иако звучи како чуден, високотехнолошки термин, скенирањето на телото е форма на медитација на внимателност која вклучува методично фокусирање на секој дел од вашето тело, од глава до пети. Студиите покажаа дека техниките на медитација на внимателност го подобруваат квалитетот на спиењето и можат да бидат остварлив третман за возрасни со хронична несоница. Тоа е затоа што медитацијата за внимателност има тенденција да ги замолчи шемите на размислување кои го одвлекуваат вниманието што предизвикуваат вознемиреност и доведуваат до несоница.

Загрејте ги нозете

Излегува дека луѓето кои носат чорапи во кревет знаат што прават. Една мала студија од 2018 година покажа дека спиењето во чорапи може да ви помогне да заспиете побрзо. Како што изјави научникот за спиење Рој Рејман за Wirecutter, кога кожата е топла, температурните сензори во вашето тело испраќаат сигнали до областа на вашиот мозок вклучена во спиењето и температурата. Мозокот ја толкува топлата кожа како сигнал дека е во ред да дремете.

Масажа на главата

Кога лежите во кревет и гледате во таванот, обидете се да лоцирате две точки веднаш зад вашите уши. Ова се анмиските точки, според традиционалната кинеска медицина, тие играат улога во промовирањето на спиењето. Бидејќи акупресурата е неинвазивна практика, не е повредено да видите дали работи за вас.

Легнете на грб, затворете ги очите и лоцирајте ги анмиските точки веднаш зад ушната школка, веднаш над коскениот дел. Масирајте ја едната или двете од вашите Анмиан точки со средниот или показалецот неколку минути.

Станете од кревет

Кога сè друго не успее, станете од креветот и променете ја околината. Експертите за спиење предупредуваат дека станувањето од кревет треба да биде вашиот последен напор. Американската академија за медицина на сон препорачува да ја напуштите спалната соба за да читате или да правите некоја друга тивка активност (додека ги затемнувате светлата) ако сте будни и немирни по 20 минути неуспешно спиење. Кога повторно ќе се чувствувате опуштено и поспано, обидете се да легнете и да заспиете.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име