Дома Твој готвач ШПАНСКА ПИТА Проверен рецепт за совршена вечера или појадок, подготвен за кратко...

ШПАНСКА ПИТА Проверен рецепт за совршена вечера или појадок, подготвен за кратко време!

1082
0

ШПАНСКА ПИТА Проверен рецепт за совршена вечера или појадок, подготвен за кратко време!

Омилена пита за која секогаш се бара прелив.


Компоненти:
6 јајца

400 мл кисело млеко

1 чаша (од кисело млеко) остро брашно

1 чаша пченкарно брашно

200 мл масло

1 прашок за пециво

100 гр тврдо сирење

200 гр шунка

100 гр кашкавал

2 црвени пиперки (може да се кисели)

3-4 кисели краставички

Подготовка:

Шунката, пиперките, краставиците, кашкавалот и сирењето исечкајте ги на коцки. Измешајте ги јајцата, маслото, киселото млеко, пченкарното брашно и прашокот за пециво. Посолете по вкус и измешајте за да добиете еднолична смеса. Додадете ги сечканите состојки и измешајте со жица. Намастете го плехот, истурете ја смесата и печете во загреана рерна на 200 степени 30-40 минути додека не порумени.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име