Дома Здравје Чуваркуќа во руската народна медицина: Користете ги неговите лековити својства

Чуваркуќа во руската народна медицина: Користете ги неговите лековити својства

5714
0

Чуваркуќа во руската народна медицина: Користете ги неговите лековити својства.

Чуваркуќа е едно од најраспространетите украси кај нас. Многу е прилагодлив, а грижата за него не бара. Сепак, чуваркуќа се користи како лек многу години.
Чуваркуќа е повеќегодишно зимзелено растение чии листови често се користат во народната медицина. Сите од нив можат да се користат за медицински цели. Ова растение има силни антиинфламаторни и дезинфицирачки својства и може да помогне при инфекции на увото, грлото и носот.


Како се користи чуваркуќа како лек?
Многу е важно да се напомене дека само лисјата на растението имаат корисни својства. Во никој случај не треба да се користат месести стебла, семиња, цвеќиња или растителни сечи (пука). Ако користите некои од овие растителни делови, тогаш може да дојде до труење и лошо здравје. Исто така, се препорачува да не се консумираат листови од премладо растение. Егзотичните видови на ова растение не треба да се користат за медицински цели.

За што се користи чуваркуќа како лек?
Уникатните својства на ова растение биле откриени во античка Грција. Во тоа време најмногу се користел како противотров, додека денес има дополнителни корисни својства.


Се користи како анестетик со силно антиинфламаторно дејство
Има силни својства за дезинфекција.


Често се користи за заздравување на рани, надворешни и внатрешни чиреви.
Ефикасно е против скорбут.
Може да помогне при болни менструации.
Тинктурата на растението се користи за лекување на болести на очите, носот и респираторниот тракт.
Тоа може да помогне со црви во телото.
Некои рецепти можат да бидат ефективни во лекувањето на кардиоваскуларни заболувања.
Може да биде ефикасен за мигрена.
За покачена температура.
За хемороиди.
За срцева слабост.

Отстранување на лузни природно: Помогнете и на вашата кожа


Многу е важно растението да не се злоупотребува бидејќи може да предизвика труење. Исто така, одредени луѓе може да развијат индивидуални алергии. Доколку нема индивидуални контраиндикации, може да се конзумира свеж како лек. Во некои случаи, за подготовка на лекови, парчиња од ова растение се преливаат со врела вода и се пасираат.

Подготовка на лекови од чуваркуќа


За третман на хемороиди
Во овој случај, користете ја пастата од растението. Листовите прелијте ги со врела вода и исечкајте ги. После тоа можете да ги изматете или да ги ставите во блендер. Во случај на хемороиди , пастата се става во кеса од газа и се нанесува на анусот.


Чуваркуќа како лек
Се користи за заздравување на рани по каснувања од инсекти, бубачки, муви, снежни муви, мравки, оси и пчели. Може да се користи и за отстранување на старечки дамки на лицето и во овој случај треба да се меша со мед. Можете да го користите и за лекување на брадавици. Нанесете мала количина од пастата на погодената област.


Лушпа за третман на желудникот
Лушпата ќе помогне при чиреви, гастритис и други болести на желудникот и дигестивниот тракт. Во термос истурете околу една лажица сечкани листови. Прелијте го со врела вода и оставете го да отстои два часа. Лушпата треба да се конзумира строго половина час пред јадење и да се земат три големи лажици.


Тинктура од чуваркуќа
Чуваркуќа како лек може да се подготви и како тинктура. Измијте ги дваесет листови со проточна вода и ставете ги во стаклен сад (тегла од половина литар). Покријте ги листовите со алкохол. Чувајте го на темно и ладно место 10 дена.

Контраиндикации
Луѓето кои имаат тешки алергии на растителни материи не треба да ја користат чуварската куќа. Исто така, жените кои се бремени или дојат не треба да го консумираат. Чуварскиот орев не треба да се дава на деца под три години и алкохолната тинктура не треба да се користи на отворени рани и гребаници.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име