Дома Твој готвач Чоколадна торта без брашно со само три состојки

Чоколадна торта без брашно со само три состојки

1561
0

Чоколадна торта без брашно со само три состојки

Доколку сакате нешто слатко или очекувате гости, а немате многу време, оваа торта е решението.

Состојки:

175 гр темно чоколадо

7 јајца

140 гр путер

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 130 степени Целзиусови.

Калапот за торта обложете го со хартија за печење.

Чоколадото искршете го на коцки и стопете го на пареа, па кога ќе се стопи измешајте го путерот исечкан на коцки.

Мешајте додека не се стопи.

Изматете ги жолчките додека не станат пени и додајте ги во изладената смеса додека нежно мешајте.

Во друг сад изматете ги тврдокорните белки, а потоа додадете лажици во подготвената смеса.

Нежно мешајте додека не стане компактен.

Истурете го во подготвениот калап и покријте го со фолија.

Ставете го калапот во голем сад за печење, наполнете го со топла вода до половина од калапот.

Печете го околу 25 минути, додека површината не се премачка со крцкава кора, а центарот да остане мек.

Оставете да се излади и декорирајте со бобинки или какао по желба

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име