Дома Здравје Чај од кантарион против нервоза, топли бранови, депресија

Чај од кантарион против нервоза, топли бранови, депресија

678
0

Чај од кантарион против нервоза, топли бранови, депресија

Кантарионот е најпознат по своите антидепресивни својства, но научниците открија дека тој ефикасно ги ублажува и топли бранови.

Утврдено е дека употребата на кантарион (во форма на чај или додаток во исхраната) во период од два месеци ја намалува појавата на топли бранови во текот на денот за 50 проценти.


Експертите веруваат дека овој ефект се должи на дејството на фитоестрогените.

Бидејќи кантарионот може да влијае на дејството на другите лекови, задолжително консултирајте се со вашиот лекар пред да почнете да го земате

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име