Дома Твој готвач Цимет коцки (рецепт)

Цимет коцки (рецепт)

574
0

Цимет коцки (рецепт)

Прекрасна комбинација од цимет, какао во прав и ванила – мириса на зима.

Компоненти:

280 гр шеќер

1 кесичка ванилин шеќер

80 мл. вода

200 гр. маргарин

1 лажичка цимет

200 гр.млеко во прав

70гр. какао во прав

150 гр мелени бисквити

За посипување:
1 лажичка какао во прав

1/3 лажичка цимет


Подготовка:

Во тенџере се ставаат шеќерот, ванилиниот шеќер и водата. Се става да зоврие.Од моментот на вриење се варат 3-4 минути на пониска температура со повремено мешање (шеќерот треба да се раствори) се трга од шпорет, па се додава мелен цимет и маргарин/путер исечкани на ситни парчиња. Мешајте додека не се соединат сите состојки.Во сад измешајте какао во прав и млеко во прав, па соединете со претходно подготвената смеса.Оставете да се излади (околу десет минути), потоа додадете мелени бисквити и измешајте.Радете сад од 20*15 cm со хартија за печење, истурете ја смесата, измазнете и ставете во фрижидер неколку часа.Посипете со мешавина од какао во прав и цимет.Исечете на коцки и послужете.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име