Дома Здравје Храната не е единствената причина за висок шеќер во крвта, четири навики...

Храната не е единствената причина за висок шеќер во крвта, четири навики можат да влијаат на ненадејниот скок на гликозата

17929
0

Храната не е единствената причина за висок шеќер во крвта, четири навики можат да влијаат на ненадејниот скок на гликозата

Вашата исхрана игра значајна улога во нивото на шеќер во крвта, но исхраната не е единственото нешто што влијае на нивото на шеќер во крвта. Постојат навики кои немаат никаква врска со она што го јадете, но можат значително да влијаат на нивото на шеќер во крвта.

Познато е дека луѓето со дијабетес мора да внимаваат на исхраната, особено кога се во прашање јаглехидратите бидејќи тие се разградуваат на гликоза. Доколку сепак внимавате на исхраната и сепак забележувате високо ниво на шеќер во крвта, треба да обрнете внимание на овие четири навики.

Стресот

Кога сте под стрес, се ослободуваат хормони како адреналин и кортизол, а ослободувањето на овие хормони ја зголемува вашата будност и производството на енергија, што на крајот значи дека шеќерот во крвта ќе ви се зголеми. Тоа е сосема природна реакција, но проблемот настанува кога стресот не исчезнува.

Стресот кој се јавува со секојдневните обврски како што се работата, финансиите и личните односи лошо влијае на вашето тело бидејќи кортизолот го зголемува нивото на шеќер во крвта.

Лош сон

Квалитетниот сон е неопходен за секој човек, а неговиот недостаток може да поттикне зголемување на кортизолот во текот на денот и да ја намали ефикасноста на телото обидувајќи се да го намали нивото на шеќер во крвта на природен начин.

Ако не спиете доволно, може да почувствувате зголемен глад во текот на денот и помала ситост после оброк, што повторно доведува до нагло зголемување на шеќерот во крвта.

Не вежбате доволно

Намалената физичка активност е поврзана и со контролата на шеќерот во крвта. Студија од 2022 година покажа дека пешачењето две до пет минути еден час или два после јадење е доволно за да има значително влијание врз нивото на шеќер во крвта. Затоа, поинтензивното вежбање би имало уште подобар ефект.

Оброк подоцна во текот на денот

Не е важно само што јадете, туку и кога јадете. Телото се активира наутро и потоа е подобро подготвено за разградување на храната и други процеси во телото. Оброкот што го јадете непосредно пред спиење е поврзан со прекумерен скок на шеќерот во крвта. Вечерата е обично најголемиот оброк во денот, затоа размислете да ја намалите и да ги зголемите другите оброци во текот на денот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име