Дома Здравје Херпес зостер: Ова се трите рани симптоми на инфекција со вирусот

Херпес зостер: Ова се трите рани симптоми на инфекција со вирусот

825
0

Херпес зостер: Ова се трите рани симптоми на инфекција со вирусот

БРИТАНСКАТА водителка Холи Вилоби во неделата објави дека нема да биде водителка на This Morning оваа недела поради херпес зостер. Оваа состојба може да биде многу болна и влијае на приближно еден од четири возрасни лица.

Инфекцијата е предизвикана од вирусот варичела-зостер, кој исто така предизвикува сипаници. Вирусот е исклучително чест, повеќе од 90 проценти од светската популација го има. Луѓето обично го добиваат кога добиваат сипаници како деца, но после тоа не поминува, туку со години останува во нервниот систем на телото. Кај околу една третина од оние кои го добиваат, вирусот повторно ќе се активира неколку години подоцна и ќе предизвика херпес зостер.

Кои се симптомите?
Лицето кое ќе добие херпес зостер ќе има болен осип. Раните знаци може да бидат пецкање или болно чувство на кожата, главоболка или општо лошо расположение.

Осипот се претвора во плускавци кои чешаат и може да пукнат. Потоа истекува течност. Осипот е црвен и може да се појави насекаде на телото, вклучувајќи го и лицето и гениталиите. Ако се појави околу очите, може да влијае на видот или слухот и да го отежне движењето на едната страна од лицето. Според клиниката Мајо, доколку не се лекува, инфекцијата може да предизвика трајно оштетување на окото.

По неколку дена, пликовите ќе се исушат и ќе се претворат во красти. Ако осипот се појави и на левата и на десната страна од телото, веројатно нема да биде херпес зостер.

Како се лекува?
Херпес зостер може да трае до четири недели, но ефектите може да бидат потешки кај оние над 50 години. Ако симптомите не се тешки, пациентите можат да ја ублажат болката со парацетамол и нанесување ладни облоги на осипот неколку пати на ден. Исто така, се препорачува да ги одржувате погодените области чисти и суви за да го намалите ризикот од инфекција.

Луѓето на возраст над 50 години, оние со ослабен имунолошки систем и оние кои имаат осип што е широко распространет и болен или се јавува во близина на окото треба да го посетат својот општ лекар поради зголемениот ризик од компликации.

Дали херпес зостер е заразен?
Вирусот не е заразен и не можете да го пренесете. Меѓутоа, ако стапите во контакт со некој кој не заболел од сипаници и не бил вакциниран против сипаници, тој може да го фати од вас. Лекарите препорачуваат заразените лица да избегнуваат да бидат покрај бремени жени кои претходно немале варичела, луѓе со ослабен имунолошки систем и бебиња под еден месец.

Херпес зостер може да биде фатален за околу еден од 1.000 луѓе постари од 70 години кои го развиваат.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име