Дома Здравје УБИЕЦ НА ДЕБЕЛИНАТА: Лажичка од овој зачин дневно и ќе бидете послаби...

УБИЕЦ НА ДЕБЕЛИНАТА: Лажичка од овој зачин дневно и ќе бидете послаби за кратко време

26473
0

УБИЕЦ НА ДЕБЕЛИНАТА: Лажичка од овој зачин дневно и ќе бидете послаби за кратко време

Најдобар начин за слабеење е да го забрзате метаболизмот. Има природни намирници кои го забрзуваат, а не мора да се откажувате од храната, само сменете ги зачините.

Гладувањето никогаш не е најдобриот избор кога сакате да изгубите тежина. Килограмите лесно се топат кога по правило комбинирате храна и кога користите состојки кои природно го забрзуваат метаболизмот.

Научниците од Универзитетот за медицински науки во Иран формираа две групи, секоја составена од 44 жени кои имаат проблеми со вишокот килограми.

Во текот на 3 месеци, овие две групи жени биле советувани за здрава исхрана и добиле мени во кое внесувале 500 калории помалку дневно.

Првата група на испитаници во тоа време јаделе по 3 грама ким во прав дневно, измешани во 140 гр јогурт. Друга група жени конзумирале иста количина јогурт без додавање на овој зачин.

По три месеци, членовите на групата кои консумирале јогурт со додаток на ким изгубиле околу 14 килограми во споредба со испитаниците кои пиеле обичен јогурт.

Спроведеното истражување е уште поимпресивно ако се земе предвид дека учесниците од првата група изгубиле 14,64 отсто повеќе маснотии од оние од втората група кои изгубиле 4,91 отсто маснотии.

Важна причина зошто испитаниците изгубиле тежина е тоа што овој зачин содржи филостероли, растителна хемикалија позната по тоа што го спречува задржувањето на холестеролот во телото. Научниците веруваат дека тоа е затоа што кимот го забрзува метаболизмот.

Доколку сакате да го пробате овој зачин, не мора да го додавате во јогурт, можете да го додадете во секое јадење. Зачините лесно се мешаат и го подобруваат вкусот на јадењата.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име