Дома Здравје Три огромни грешки кои водат до дополнително зголемување на телесната тежина: Речиси...

Три огромни грешки кои водат до дополнително зголемување на телесната тежина: Речиси секој прави една од нив

554
0

Три огромни грешки кои водат до дополнително зголемување на телесната тежина: Речиси секој прави една од нив

Избегнувањето на овие стапици на храна е клучно за одржување на урамнотежена исхрана и намалување на ризикот од негативни здравствени последици.

Свесно избраната исхрана игра клучна улога во одржувањето на оптималното здравје, но понекогаш незабележливите грешки во навиките во исхраната може ненамерно да придонесат за зголемување на телесната тежина и воспалителни процеси во телото. Ајде да погледнеме неколку вообичаени грешки во исхраната и како да ги избегнете.

Кафе пред појадок
Утринската шолја кафе можеби е навика за многумина, но пиењето кафе на празен стомак може да го зголеми нивото на кортизол, хормонот на стресот, кој може да предизвика нарушување на регулацијата на шеќерот во крвта и воспаление. Се препорачува да го започнете денот со појадок богат со протеини пред да посегнете по кафе за да го стабилизирате нивото на шеќер во крвта.

Недоволен внес на храна
Прескокнувањето оброци или неправилно јадење може да доведе до губење на основните хранливи материи и калории. Телото го толкува ова како гладување, што резултира со побавен метаболизам. Важно е да се обезбеди внес на доволен број калории и хранливи материи за да се одржи рамнотежата и да се спречи задржување на вишокот килограми.


„Голи“ јаглехидрати
Јадењето јаглехидрати без придружни протеини и влакна може да доведе до неконтролирано зголемување на телесната тежина и воспаление. Преработените и рафинирани јаглехидрати, кои предизвикуваат брзи флуктуации на нивото на шеќер во крвта, често резултираат со зголемена желба за храна и прејадување. Овие јаглехидрати, особено кога не се комбинираат со масти и протеини, може да го нарушат нивото на шеќер во крвта и метаболизмот.

Избегнувањето на овие стапици на храна е клучно за одржување на урамнотежена исхрана и намалување на ризикот од негативни здравствени последици. Правилно планираната исхрана која ги обезбедува потребните хранливи материи и енергија е од суштинско значење за одржување на здрава телесна тежина и намалување на воспалителните процеси во телото. Вашето целокупно здравје може да биде под влијание на вашите навики во исхраната, па затоа е време да започнете да правите мали промени за да постигнете долгорочни придобивки за себе.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име