Дома Живот Топло млеко со жалфија или лаванда за побрзо заспивање

Топло млеко со жалфија или лаванда за побрзо заспивање

637
0

За да заспиете на најздрав начин, експертите сугерираат дека најдобро е да ја искористите моќта на лековитите билки – пробајте ги овие два рецепта….

Сигурно многу пати пред спиење сте пиеле топло млеко за да ви помогне да заспиете. Оваа стара народна приказна никогаш не е научно докажано дека навистина функционира, но тоа не значи дека не треба да пробате комбинација на млеко со додатоци кои, како што докажа науката, навистина ни помагаат да заспиеме побрзо. Изгледаат вкусно, и се, и можат да ни помогнат да се опуштиме, да ја ублажиме мускулната тензија и да спиеме подобро. Тие се пијат како здрав вечерен десерт или можете да ги додадете во вашиот вечерен ритуал пред спиење.

Топло млеко со жалфија
За да заспиете на здрав начин, експертите сугерираат дека најдобро е да ја искористите моќта на лековитите билки. Еден од испробаните пијалоци е топло млеко со жалфија . Во чаша врело млеко растворете една лажица корен од жалфија. Во млекото додадете 5 гр мед. Сè добро измешајте. За полесно да заспиете, неопходно е да го пиете овој топол напиток 30 минути пред спиење.

Топло млеко со лаванда
За блажен сон, доволно е да пиете топло млеко со лаванда. Од чај до ароматерапија, лавандата често се користи за подобар и мирен сон и релаксација . Но, наместо само да го вдишувате корисниот мирис на лаванда, зошто да не пробате да пиете млеко со ова растение за релаксирање. Терапевтската природа на лавандата е очигледна, од помагање при анксиозност до заздравување на рани на кожата.

Што се однесува до мирниот сон, студиите покажаа дека мирисите на лаванда го зголемуваат спиењето со бавни бранови, спиењето со бавни бранови и можат да направат да се чувствуваме поодморени и подмладени следното утро. Токму овие својства го прават овој пијалок благ седатив одличен за пиење пред спиење. Покрај лавандата, мешунките од ванила може да се додадат во топлото млеко и да се засладат со мед. Само мирисот на ванила и лаванда може да помогне да се намали нивото на стрес. Топлото млеко за спиење од лаванда делува исто како лавандата – како благ седатив, го зголемува длабокиот сон со бавни бранови, поттикнува релаксација и прави да се чувствуваме одморени следното утро.

Претходна објаваНајдобриот трик за отстранување на прашина од домашни цвеќиња
Следна објаваСпречете ги алергиите без лекови

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име