Дома Психолошки совети Таа им помогна на многу луѓе да најдат љубов, а еве 10...

Таа им помогна на многу луѓе да најдат љубов, а еве 10 совети кои ќе ви помогнат и вам

644
0

Таа им помогна на многу луѓе да најдат љубов, а еве 10 совети кои ќе ви помогнат и вам

Американската авторка Сузан Шапиро (63) се почувствувала поразена по години неуспешни врски. Но, кога го запознала нејзиниот сегашен сопруг Чарли на 35 години, таа вели дека станала романтична и почнала да им помага на луѓето сами да ја пронајдат љубовта.

Како аматерска „стројничка“ Сузан им помагала на другите да најдат љубов, а дури 30 парови што ги „склопила“ завршиле во брак. Тој смета дека денес е тешко да се најде вистинската личност, особено преку апликациите за запознавање. Но, потрагата не мора да биде кошмар, а Сузан споделува со HuffPost 10 совети за наоѓање љубов кои навистина функционираат.

Прво работете на себе

Ако не ви се допаѓа вашиот живот, никој друг нема да го поправи. Ќе изберете подобар партнер кога самите ќе станете подобри во тој аспект. „Кога сте емотивно збунети, вашиот љубовен живот ќе одразува неред и хаос“, вели социјалниот работник Пети Грос. Тој додава дека подобрувањето на вашата психа, дом, работа, финансии, стил или образование ги зголемува вашите шанси да најдете посилно партнерство.

Според истражувањето од 2023 година, 28% од паровите се запознале во образовна средина, односно со посета на курс, семинар или приклучување кон група. „Грижата за себе е клучна за да изгледате и да се чувствувате подобро и да се сакате себеси. Среќните, здрави луѓе имаат подобри односи“, додава психологот Дијана Кирхнер.

Не заборавајте на вашата страст

Луѓето кои ги следат своите соништа побрзо привлекуваат партнери. „За време на парењето, различни видови покажуваат здравје и сексуална зрелост на различни начини: пауни ги покажуваат пердувите, овните се борат, ги залепуваат роговите еден во друг за да покажат доминација, луѓето знаат како да покажат амбиција и желба, што може да биде примамливо“, објаснува психијатарот. Ватсал Такар.

Во ова беше убедена и самата Сузан. Кога активно работела на својата среќа, нашла подобар стан, работа и на крајот сопруг.

Состанувајте со луѓе кои не се ваш „тип“

Ако имате 35 години и имате тенденција да се држите до своите врсници, обидете се да излезете со некој помлад или постар од вас. Немојте слепо да се држите до критериумите што сте ги имале во тинејџерските или дваесеттите години. Ако сте постари, слободни, разведени или вдовици, вашите потреби се менуваат. Можеби веќе не е важно дали ги делите истите религиозни, политички или финансиски ставови со вашиот потенцијален партнер. Понекогаш единствениот лек е да излезете надвор од вашата вообичаена кутија.

„Рециклирај“ романса

Има ли некој од твоето минато за кој жалиш што си заминал? Проверете ги социјалните мрежи за да видите дали тие се моментално достапни. Иако повторното обединување со бившиот може да ве потсети зошто раскинавте, понекогаш љубовта повторно цвета. Пример се Бен Афлек и Џенифер Лопез кои повторно се поврзаа 20 години по раскинувањето на нивната свршувачка. „Јас и Чарли всушност раскинавме неколку години и се вративме заедно кога беше подобро време“, признава Сузан.

Колку повеќе искуство стекнете, толку е подобра вашата перспектива. Психијатарот Такар додава дека преиспитувањето на претходните избори може да ви покаже дека залудно се стремите кон недостижни идеали.

Истражете го вашиот социјален круг

Прашајте ги роднините, пријателите и колегите дали познаваат некој слободен и прекрасен. Сузан го запознала својот сопруг преку нејзиниот поранешен шеф и на тој начин ги зближувала луѓето.

Побарајте помош од експерт

Само еден состанок со специјалист за односи може да биде корисен. Тој може да ви помогне да откриете кои се вашите недостатоци, без разлика дали се работи за стил, прв впечаток или бонтон. Тренерот за врски Еди Хернандез препорачува да ги ажурирате профилите и фотографиите на социјалните мрежи , бидејќи потенцијалниот партнер може да ве најде на интернет. Сепак, таа советува да не користите полуголи, облечени, професионални или погрешни фотографии на вашите профили. Секогаш е најдобро да изгледате природно, искрено и како себеси.

Прифатете повратни информации

Ако не сакате да платите експерт за односи, добијте искрен совет од среќните парови во вашиот социјален круг. „Му реков на шефот кој ме намести со жена ми дека е паметен и сладок, но тој не е мој „тип“. дека била благодарна на нејзиниот совет кој ги „предизвикал“ нејзините предрасуди и ја охрабрил да му даде втора шанса.

Нејзините колеги и помогнаа и кога станува збор за запознавање и и рекоа дека за наоѓање на вистинската личност може да биде потребна креативност. Може да се обидете да одите на неколку состаноци со различни луѓе за да видите што ви се допаѓа, а што не.

Отфрлете ги вашите очекувања

Барањето идеална врска и сродна душа може да биде фрустрирачко и залудно. Затоа фокусирајте се на наоѓање нови пријатели или воспоставување контакт со старите. „Тешко е за една личност да ги исполни сите ваши емоционални, физички и духовни потреби. Луѓето со повеќе социјални ресурси се подобри во бракот . Наместо да барате некој што ги исполнува сите ваши очекувања, фокусирајте се на личноста со која можете да замислите пишување приказна која вклучува промени“, советува психотерапевтката Естер Перел.

Намалете ја листата на квалитети што треба да ги има вашиот партнер

Мора да е висок, убав, паметен, на ваши години, да живее во близина… Ви звучи познато? Секој сака неговиот партнер да има одредени особини, но колку повеќе детали барате, толку повеќе опишувате фантазија отколку вистинска личност. Затоа, одберете ги трите најважни работи и чувајте го отворен ум што е можно повеќе за да ги зголемите вашите шанси за љубов.

Излези надвор

Малку е веројатно дека ќе сретнете некој ако постојано поминувате време во вашите сопствени четири ѕида. Бидејќи сме зависни од технологија и понекогаш социјално изолирани, запознавањето нови луѓе и запознавањето може да биде тешко. Но, можете да сретнете луѓе речиси насекаде, без разлика дали тоа е класичен состанок во ноќен клуб, волонтирање во народна кујна или теретана. Според едно истражување , 27% од паровите се сретнале во барови и ресторани, затоа облечете се и одете на вашето омилено место наместо да бидете сами дома.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име