Дома Нега и убавина Сува и дехидрирана кожа: каква е разликата?

Сува и дехидрирана кожа: каква е разликата?

189
0

Иако многумина не прават разлика помеѓу двата поими, сувата и дехидрирана кожа се разликуваат на многу начини. Сувата кожа се однесува на типот на кожата, додека дехидрираната кожа е состојба што може да се појави кај било кој тип на кожа, па дури и мрсна.

Сува кожа

Сувата кожа се карактеризира со затегнат и груб надворешен слој, што се должи на недостаток на масни компоненти во кожата. Кога нема доволно масло или себум, кожата обично го губи својот „младешки сјај“. Можеби не толку чудно што проблемот со сува кожа е доста чест кај постарите лица со оглед на тоа што нивната кожа веќе не произведува доволно масло за да ја одржи влажна.

Во некои други случаи, сувата кожа може да биде симптом на егзема, што се јавува поради недостаток на протеин на филагрин во кожата, протеин кој игра клучна улога во заштитата на кожата. Луѓето со егзема обично имаат сува и првутна кожа во исто време.

Дехидрирана кожа

Од друга страна, дехидрираната кожа се карактеризира со недостаток на вода отколку маснотии во кожата. Затоа, во овој случај станува збор повеќе за болеста отколку за типот на кожата. Дехидрираната кожа може да влијае на секого, не само на луѓе на одредена возраст.

Сува и дехидрирана нега на кожата

За сува кожа решението е да се применуваат производи на база на масло секој ден кои ќе ја навлажнуваат, односно ќе компензираат за недостатокот или целосно отсуство на природни маснотии во кожата. За дехидрирана кожа, експертите препорачуваат производи богати со навлажнувачки супстанции, како што се оние што содржат хијалуронска киселина или глицерин, бидејќи овие супстанции се многу ефикасни во хидрирање на исушените клетки на кожата. Во текот на зимските месеци, многу луѓе се жалат колку им станува сува кожата.

Претходна објаваОткријте ги последиците од досадата…
Следна објаваТесто за пица од сладок компир (без глутен)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име