Дома Нега и убавина Ставила куркума околу очите, 10 минути подоцна се случило нешто неверојатно!

Ставила куркума околу очите, 10 минути подоцна се случило нешто неверојатно!

20753
0

Ставила куркума околу очите, 10 минути подоцна се случило нешто неверојатно!

Куркумата има посебно место во индиската кујна поради златната боја и изненадувачкиот вкус, но она што ја прави посебна се неговите неверојатни лековити својства…

Широко се користи поради неговите лековити својства и во кинеската и во ајурведската медицина за лекување на многу различни здравствени проблеми, од болка до рак.

Она што го прави овој зачин толку посебен се неговите анти-стареечки, антивоспалителни и антиоксидантни својства.

Активното соединение во куркумата се нарекува куркумин и е детално проучувано во изминатите години. Многу е корисен поради неговите антисептички, антиинфламаторни и антиоксидантни својства.

Освен куркумин, куркумата содржи и други хранливи материи како што се витамини, минерали, калциум и влакна. Најдобриот дел од целата приказна е што куркумата е нетоксична и не предизвикува никакви несакани ефекти. Затоа, тој е сосема безбеден за употреба.

Здравствени придобивки од куркумата:

 • Го подобрува расположението
 • Го контролира дијабетесот
 • го детоксицира црниот дроб
 • го подобрува варењето –
  ја спречува Алцхајмерова болест
 • Го одржува срцето здраво
 • ги лекува раните
 • го спречува артритисот и делува како природен лек против болки
 • Го спречува ракот
 • ја прави кожата поздрава и повеќе убава
 • Куркумата е добра за спречување на пигментацијата на кожата и тонирање на кожата. Редовната употреба на куркума на вашата кожа влијае на нејзиниот сјај.

РЕЦЕПТИ

Сè што треба да направите е да измешате прстофат куркума во прав со паста направена од половина лажичка сок од лимон, една лажичка сок од домати и прстофат брашно.

Нанесете ја смесата на темните кругови околу очите и оставете ја да отстои 10 минути. Оваа смеса е еден од најдобрите природни лекови за лекување подочници, а има способност да ги отстрани во секое време.

Друга опција е да користите мешавина направена од куркума во прав и сок од ананас. Оставете ја смесата да отстои околу очите 10 минути, а резултатот ќе биде светла кожа.

Дали сте слушнале за „Златно млеко“? Овој древен јогичен лек е широко користен за лекување на разни здравствени проблеми, вклучувајќи паразити, инфекции на бубрезите, лепра, инфекции на мочниот меур, вирусни инфекции, дијареа, трески, настинки, болки во мускулите, бронхитис, главоболки и артритис.

РЕЦЕПТ ЗА ЗЛАТНО МЛЕКО

Состојки:

 • 1 чаша млеко
 • ½ лажичка екстра девствено кокосово масло
 • 1 лажичка суров мед
 • ½ лажичка мелена куркума
 • ¼ лажичка свежо мелен црн пипер

Упатство:

Прво загрејте го млекото и додадете цимет. Потоа додадете кокосово масло, мед, куркума и бибер. Мешајте постојано додека смесата не се загрее до вриење. Погрижете се да не зоврие.

Процедете и златното млеко е готово!

Напомена:

Се препорачува да се промешува пред да се испие, бидејќи не се растворливи сите состојки. Не заборавајте да споделите со вашите пријатели и семејството на Фејсбук, бидејќи можеби ќе помогнете на некој на кого му треба!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име