Дома Здравје Список на намирници кои ќе ви помогнат за рекордно време да се...

Список на намирници кои ќе ви помогнат за рекордно време да се ослободите од ПРВУТ

360
0

Список на намирници кои ќе ви помогнат за рекордно време да се ослободите од ПРВУТ

Ви здодеа од моменти да ја вадите „прашината“ од рамениците?!

Веројатно не сте ни свесни дека дома имате одличен лек против првут. Иако првутот не е сериозна состојба, тој може да биде прилично непријатен и досаден. За среќа, природата нуди неколку прилично евтини и ефективни решенија.

Првутот е многу чест проблем кој погодува милиони луѓе ширум светот. За среќа, постојат домашни лекови кои можат да ви помогнат брзо и ефикасно да се ослободите од овие досадни и непријатни снегулки.

Кои се причините за првут? Се верува дека првутот може да биде предизвикан од различни фактори, вклучувајќи сува кожа, мрсна кожа, габи, па дури и стрес. Исто така, се верува дека загадувањето игра важна улога во развојот на првут.


Јаболков оцет

Јаболковиот оцет е популарен домашен лек против првут. Помага во балансирање на нивото на pH на скалпот и има антигабични својства кои можат да помогнат во борбата против габата што предизвикува првут.

Сода

Сода бикарбона е уште еден ефикасен домашен лек против првут. Помага во апсорпција на вишокот маснотии и ја елиминира габата што предизвикува првут.

Кокосово масло

Кокосовото масло е природен навлажнувач кој може да помогне да се задржи хидратацијата на скалпот и да се спречи појавата на првут. Исто така, има антигабични својства кои можат да помогнат во борбата против габата што предизвикува првут.

Масло од чајно дрво

Маслото од чајно дрво е есенцијално масло кое има силни антигабични и антибактериски својства. Може да помогне во борбата против габата што предизвикува првут, како и да го смири чешањето и иритацијата поврзани со првутот. За најдобри резултати, користете шампони кои содржат 5% масло од чајно дрво.

Сок од лимон

Сокот од лимон е богат со витамин Ц и помага во зајакнување на имунолошкиот систем. Исто така, има антигабични својства кои можат да помогнат во борбата против габата што предизвикува првут.

Семе од рогач

Семките од рогач се популарен домашен лек против првут. Тие помагаат да се контролира производството на себум и исто така имаат антигабични својства кои можат да помогнат во борбата против габата што предизвикува првут.

Алое вера

Алое вера е природен регенератор кој може да помогне во смирување на скалпот и спречување на првут. Исто така, има антигабични својства кои можат да помогнат во борбата против габата што предизвикува првут.

Јогурт

Јогуртот е природен пробиотик кој може да помогне во борбата против габата што предизвикува првут. Исто така го хидрира скалпот и го спречува првутот.

Напомена: Домашните „помагачи“ можат да бидат корисни за намалување на првутот, но доколку имате сериозен проблем со првутот или симптомите не се подобрат, се препорачува да се консултирате со лекар или дерматолог за адекватна дијагноза и третман.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име