Дома Светски дестинации Со видео погледнете ја најубавата библиотека во светот

Со видео погледнете ја најубавата библиотека во светот

540
0

Рио де Жанеиро ја чува една од најубавите библиотеки во светот.

Кралската португалска читална била изградена на крајот на 19 век. Има околу 350.000 примероци, некои многу ретки.
Рио де Жанеиро крие богатство непознато за огромното мнозинство. Која се смета за една од најубавите библиотеки во светот.

Кога посетителите влегуваат во него, како да влегле во некој фантастичен свет.
„Го видовме ова во „Хари Потер“… Гледаме такви големи библиотеки. Во филмовите, но не во реалноста, иако сме патувале многу… Многу убаво“, вели Дидие Маргуе, Француски турист.


„Да во кино“, вели неговата партнерка Леетиција Рау.
Кралската португалска читална била изградена на крајот на 19 век. Има околу 350.000 примероци, некои многу ретки, и покрај тоа што стана туристичка атракција, за многумина продолжува да биде нивно засолниште.

„Горд сум што знам дека оваа библиотека, создадена од Португалците, е една од најубавите во светот“, вели Орландо Инасио, менаџер на Кралската португалска читална.

Метаболизмот се забрзува, а килограмите ИСЧЕЗНУВААТ


„Тоа е Алма Матер на Португалецот во Бразил… Собата е сето тоа, и многу повеќе!“вели Карлос Франциско Моура, писател.

Нејзината готско-ренесансна архитектура и големиот број резби, плочки и скулптури ја слават славата на ерата на португалските откритија, во 15 и 16 век.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име