Дома Нега и убавина Совети за здрава и сјајна коса

Совети за здрава и сјајна коса

542
0

Речиси секој човек има период кога косата расте малку побавно. Оваа промена може да биде предизвикана од некое нарушување, болест или е само привремена промена која сакаме да ја скратиме што е можно повеќе.

Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да го забрзате растот на косата, но и да го подобрите нејзиниот квалитет.

Одржување на вашиот скалп здрав

За да расте косата со нормално темпо, потребно е скалпот да биде здрав, чист и прооден за нова коса. Здравиот и чист скалп е без рани, првут и себореја. Ако тоа не е случај, потребно е периодично да се чисти скалпот. Прво измијте се со шампон за длабинско чистење на косата, а потоа нанесете пилинг кој темелно ги чисти нечистотиите и првутот од скалпот.

Доколку првутот се појавува обилно, потребно е да користите некој од шампоните против првут и лосион кој ќе ја неутрализира габата која предизвикува првут. Покрај шампоните и лосионите против првут, ампулите против првут што не се перат се покажаа како многу ефикасни. Кога скалпот е конечно чист и здрав, косата може да расте без проблеми и да не опаѓа во првата фаза на раст.

Редовни фризури

Редовното скратување на косата значително придонесува за нејзиното здравје и сила. Фризурата треба да се прави на секои два до три месеци, но тоа не мора да биде драстично. Доволно е на секои два месеци да го скратувате за меѓу пет милиметри и еден сантиметар. Таквото скратување на косата нема да влијае на должината на косата, дури ќе го забрза нејзиниот раст.

Доколку косата е оптоварена со оштетувања на краевите од неколку сантиметри, потребно е да се отстрани тој дел. Всушност, оштетувањето на косата треба да се отстрани што е можно повеќе, без разлика што значи промена на фризурата. Ова ќе го спречи понатамошното опаѓање на косата и ќе овозможи да се опорави.

Квалитетна исхрана

Исхраната со ниска содржина на протеини, цинк и Б витамини го забавува растот на косата, особено кога станува збор за нискокалорични диети. Лошата исхрана може да ја направи косата сува, слаба и склона кон кршење. За да ја опоравите косата и да го забрзате нејзиниот раст, обидете се да вклучите квалитетни протеини (мисиркино и пилешко месо и риба), зелен зеленчук, цели зрна и разновидни овошја во вашата исхрана. Ако не сте во можност да го одржите квалитетот на вашата исхрана, може да биде корисно да воведете додатоци во исхраната кои ги содржат сите потребни хранливи материи. Подобар раст на косата може да се забележи по два до три месеци.

Масажа на скалпот

Често се случува луѓето кои имаат забавен раст на косата да имаат и послаба циркулација на крвта. Нежната масажа на главата има повеќекратни ефекти врз здравјето на скалпот и косата. Со подобрување на локалната циркулација на крвта се постигнува подобар метаболизам, снабдување со кислород и хранливи материи. Масажата на главата го стимулира коренот на косата и овозможува побрз раст на косата.

Третмани за раст на косата

За слаба коса која бавно расте, козметичките компании кои произведуваат производи за професионална употреба претставија голем број производи. Најефективни препарати за подобрување на растот на косата се специјализираните третмани како што се ампули за коса, серуми и лосиони за побрз раст на косата. Овие препарати содржат активни супстанции кои продираат во коренот на косата, ја негуваат и стимулираат раст на нова коса.

Секојдневна нега на коса

Стимулирањето на растот на косата, со примена на споменатите мерки, може малку да помогне со добар избор на производи за нега на коса. Треба да изберете квалитетен шампон без агресивни сулфати и парабени кои го оштетуваат скалпот. Потоа, треба да се воведе употреба на здрави природни масла за коса како што се рицинус, кокос и масло од чајно дрво. Овие масла за коса имаат извонредна заштитна и регенеративна улога и помагаат на кожата и косата да ја задржат влажноста.

Претходна објаваКако ќе знаете дека некому му се допаѓате?
Следна објаваЕве како правилно да го пиете витамин Д: Овие 4 работи се најважни за телото да го апсорбира!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име