Дома Твој готвач Сладок посен колач од портокал! Супер вкусен

Сладок посен колач од портокал! Супер вкусен

2425
0

Сладок посен колач од портокал! Супер вкусен

Уживајте во освежителниот и сочен сладок леб кој зрачи со арома на портокали и бадеми!

Компоненти:

300 гр брашно,
две лажички прашок за пециво,
190 гр шеќер,
125 мл масло

200 мл бадемово млеко
130 мл сок од портокал
две и пол лажички рендана кора од портокал
малку екстракт од ванила

Дополнителнопотребно:

90 гр шеќер
две лажици сок од портокал

Подготовка:

Во голема чинија измешајте брашно, прашок за пециво и шеќер. Во друг сад измешајте масло, бадемово млеко, сок и кора од портокал и малку екстракт од ванила. Додадете во садот со брашното и сè убаво измешајте. Се става во плех обложен со хартија за печење и се пече во рерна на 180 степени 50-55 минути. Во меѓувреме измешајте шеќер со сок од портокал, прелијте го со изладениот сладок леб и послужете. Уживајте!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име