Дома Здравје Симптом кој укажува на недостаток на железо, а се јавува пред спиење

Симптом кој укажува на недостаток на железо, а се јавува пред спиење

1005
0

Симптом кој укажува на недостаток на железо, а се јавува пред спиење

ЖЕЛЕЗОТО е есенцијален минерал за нашето тело. Ни треба за производство на црвени крвни зрнца, кои се важни за здрав имунолошки систем, ментална функција и сила и енергија на нашите мускули. Според Health Direct, во црвените крвни зрнца, железото е дел од протеинот наречен хемоглобин.

Хемоглобинот носи кислород низ нашата крв, од белите дробови до сите клетки во телото за да можат да работат правилно. Со оглед на тоа дека нашето тело не може сам да произведува железо, мораме да го внесуваме преку храна. Доколку не јадеме онолку железо колку што внесуваме секој ден, диететичарите предупредуваат дека тоа лесно може да доведе до негов недостаток.

Но, како да препознаеме дека имаме проблеми со недостаток на железо? Како што објаснуваат експертите, еден од првите симптоми се појавува навечер пред спиење, а тоа е синдромот на немирни нозе. Луѓето со недостаток на железо често го развиваат ова нарушување, што предизвикува зголемена потреба за движење на нозете. Нагонот често доаѓа со непријатно чувство на печење во нозете што може да го отежне сонот.

Други симптоми кои можат да бидат знак за недостаток на железо се бледа кожа, ненадејно опаѓање на косата, чести инфекции кои не поминуваат долго време, замор, исцрпеност, промени на јазикот како оток или болка и проблеми со дишењето.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име