Дома Здравје Симптомите на Омикрон се различни од другите видови, не треба да ги...

Симптомите на Омикрон се различни од другите видови, не треба да ги игнорирате!

713
0


Се шири во европските земји
Трите главни симптоми на коронавирус вклучуваат нова постојана кашлица, треска и губење на вкусот и мирисот.


Симптомите на Омикрон се различни од другите видови, не треба да ги игнорирате!
Но, лекарите велат дека знаците на новиот вид на коронавирус наречен омикрон, кој се шири низ европските земји, може да биде тешко да се детектираат – бидејќи главните симптоми се различни од оние што моментално ги наведуваат здравствените власти за коронавирус.

И покрај бројните нови видови на коронавирус, од почетокот на пандемијата останаа три главни симптоми за препознавање на коронавирусот, а тоа се тешко и често кашлање, висока температура и губење на вкусот и мирисот.

Лекарите кои работат во Јужна Африка, каде за прв пат беше откриен омикрон, сега рекоа дека главните симптоми се замор, болки во телото и главоболки.

Др. Анџелик Котзи, приватен лекар и претседател на Јужноафриканската здравствена асоцијација, рече дека пациентите заразени со новиот вид коронавирус не пријавиле губење на вкусот и мирисот.

Други експерти, исто така, предупредија дека симптомите ќе се разликуваат.

Професорот Тим ​​Спектор од Универзитетот Кинг во Лондон, кој исто така е лидер во апликацијата ZOE Symptom Tracker, долго време бара да се додадат дополнителни симптоми на официјалната листа на NHS.

Што се однесува до омикронот, научниците веруваат дека може полесно да се шири и да ги заобиколи вакцините, но сè уште недостасуваат многу тестови за да се донесе конечна пресуда за него.

Производителите на вакцини против СОВИД-19 имаат планови да се борат против омикронскиот вид на коронавирус, вклучително и производство на комбинирана вакцина против оригиналната варијанта и новиот вид, како и засилена доза специфична за тој вид, рече водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи. .

Тој на прес-конференција во Белата куќа изјави дека американската влада работи со Moderna, Pfizer и Johnson & Johnson за да развијат повеќе планови, пренесе Танјуг, цитирајќи го Ројтерс.

Иако беше откриен пред само неколку дена во Јужна Африка, омикронот веќе е потврден во многу земји во светот. Меѓу другите, вирусот е откриен во Австрија, Италија, Чешка, Германија, Обединетото Кралство, Холандија, Белгија и најверојатно Франција.

Се уште нема потврдени случаи на омикрон кај нас.

Google search engine
Претходна објаваДве намирници имаат повеќе витамин Ц од портокалите
Следна објаваКако да се отстранат подочњаците? Постојат 3 начини

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име