Дома Здравје Семки од лимон – вистинско богатство на здравјето

Семки од лимон – вистинско богатство на здравјето

939
0

Семки од лимон – вистинско богатство на здравјето

Лимонот е здрав, но не треба да се занемарат придобивките од неговите семки.

Познато е дека лимонот може да биде исклучително корисен за нашето здравје, најмногу поради фактот што е богат со витамин Ц. Но, дали знаевте дека неговите семки се и одличен извор на корисни материи?

Семките од лимон можете да ги консумирате така што прво ќе ги сомелете, а потоа ќе ги измешате со вода, ќе ја зовриете течноста и ќе ја испиете.

Пастата од јама од лимон може да се користи како додаток на различни јадења. Имајте на ум дека не е добро да внесувате повеќе од околу три до пет семиња истовремено, пишува bodieko.si

Ако не ги сомелете пред јадење, нема да ви наштетат, но најверојатно нема да се сварат.

Најважните позитивни ефекти што може да ги донесе редовното консумирање на семиња се следниве:

Заштита од оксидативен стрес
Слично на лимоните, во семките наоѓаме многу витамин Ц, кој е еден од познатите антиоксиданси (100 g кора од лимон содржи околу 47 mg витамин Ц).

Тие се и добар извор на лимоноиди и флавоноиди.Со конзумирање на семки од лимон можете да му обезбедите на вашето тело важни антиоксиданси кои ќе го неутрализираат негативното влијание на слободните радикали. Ова ќе го намали ризикот од оксидативен стрес, а со тоа и од кардиоваскуларни заболувања, дијабетес тип 2 и други болести.

Истражувачите откриле дека екстрактот од кора од лимон може да биде корисен за спречување на компликации кај луѓето со дијабетес. Може да ја намали количината на шеќер во крвта, како и количината на гликолизиран хемоглобин (HbA1c). Антиоксидансите во парчињата лимон се исто така во голема мера одговорни за опишаните позитивни ефекти поврзани со дијабетесот.

Аналгетско дејство
Од семки од лимон може да се направи квалитетно масло, кое е еден од одличните природни аналгетици.

Се вели дека маслото од семе од лимон има многу позитивно влијание на деловите од мозокот поврзани со перцепцијата на болката, што обезбедува аналгетски ефект.

Стимулација на производството на колаген
Еден од главните виновници за забрзаното стареење на кожата е забавувањето на производството на колаген.

Колагенот е исклучително важен структурен протеин одговорен за напнатоста и еластичноста на кожата. Се очекува постепено намалување на количината на колаген, но за некои овој процес е особено брз.

Еден од најдобрите начини да го забавите стареењето на кожата е да го зголемите внесот на витамин Ц.

Не само што е одличен антиоксиданс кој ја штити кожата од УВ зраците и другите негативни ефекти одговорни за забрзаното стареење на кожата, туку витаминот Ц е важен и за создавање на самиот колаген.

За да може нашето тело да синтетизира колаген, мора да има доволно витамин Ц на располагање.

Помага во борбата против инфекции
Екстрактот од семе од лимон може да биде корисен и за превенција и побрза контрола на разни инфекции, вклучувајќи ги и габичните, пренесува City Magazine.

Откриено е, на пример, дека супстанциите во кората од лимон може да го намалат ризикот од прекумерен раст на кандида, позната габична габа која, во случај на прекумерен раст, може да предизвика голема штета. Секако, поради витаминот Ц, парчињата лимон се одличен избор за природно зајакнување на имунолошкиот систем.

Ја подобрува меморијата и концентрацијата
Дали чувствувате дека вашата меморија не е најдобра во последно време? Можеби забележувате дека ви е доста тешко да се соберете?

Со овие симптоми, се разбира, има смисла прво да се исклучат посериозни проблеми. Ако се покаже дека не е ништо посериозно (на пример, раните знаци на Алцхајмерова болест), тогаш постојат природни лекови кои можат да му помогнат на вашиот мозок да работи.

Тука спаѓа и маслото од семе од лимон, кое може да биде многу корисно за меморијата и концентрацијата, а наводно помага и за подобрување на расположението, бидејќи е откриено дека има позитивен ефект врз рецепторите за допамин и серотонин.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име