Дома Живот Светски експерти за короната. Збогум на чумата: Почеток на крајот на пандемијата?!

Светски експерти за короната. Збогум на чумата: Почеток на крајот на пандемијата?!

336
0

Со оглед на тоа што сојот омикрон е многу поблаг облик на коронавирус од претходните, водечките светски експерти веруваат дека нè следи пандемиско примирје.

Водечкиот виролог во берлинската клиника Шарите, Кристијан Дростен, е еден од најдобрите германски експерти за вируси и највлијателни советници на владата, така што за многумина неговата неодамнешна изјава дека новиот вид на коронa вирусот е омикрон е „шанса“ да се појави и крајот. „Сите ќе се заразат порано или подоцна. Ова е начинот на кој треба да се оди, нема алтернатива“, изјави Дростен за Тагешпигел.

Додека речиси цела Европа бележи рекорден број заразени, податоците од клиниките велат дека бројот на тешко болни луѓе не скока со исто темпо. Омикрон е многу позаразен, но се чини дека е и многу поблаг. Ханс Клуге, директор за Европа во Светската здравствена организација (СЗО), смета дека ова е почеток на крајот на пандемијата и дека короната ќе се претвори во таканаречена ендемична состојба како грипот, вирус кој се јавува овде и таму, сезонски, но веќе нема потенцијал да убива масовно.„Може да се очекува Европа да биде во завршна фаза на пандемија“, рече тој.

Во Велика Британија бранот омикрони стивнува по масовната инфекција околу Нова година. Германскиот министер за здравство очекува кон средината на февруари да биде постигнат рекорден број заразени во оваа земја, по што ќе следи пад.

Клуге вели дека по тој бран „неколку недели или месеци“ ќе има силен имунитет против короната во општеството „или благодарение на вакцинацијата или затоа што луѓето се заразиле со вирусот“. Со тоа би дошол и ефектот на пролет и лето, кога има помала инфекција.

„Значи, можеме да се подготвиме да имаме време на мир пред да се врати Ковид на крајот на годината“, рече тој, додавајќи дека „фактот дека ковид ќе се врати не значи дека пандемијата ќе се врати“. Според проценките на СЗО, до март, околу 60 отсто од Европејците би можеле да бидат заразени со омикрон.

Други, пак, предупредуваат дека омикрон најмногу циркулира меѓу младите кои се многу во движење. Вреди да се почека да се видат ефектите кај оние над 60 години и кај невакцинираните. Во Германија сè уште има резерви кога станува збор за олеснување на мерките. Во моментов, само вакцинирани лица и оние кои се заразиле со вирусот смеат да влезат во повеќето објекти, како ресторани или бутици.

Експертите ја гледаат појавата на сосема нов вид како можен ризик, кој би дал посериозна клиничка слика од омикрон. Исто така, не е јасно какви други долгорочни здравствени последици остава омикрон.

„Сè уште е рано да се процени омикрон. Останува голем знак прашалник и тоа е причината зошто се уште не можеме да кажеме: да дозволиме се како досега“, изјави вирологот Сандра Чижек од Универзитетската клиника во Франкфурт.

Претходна објаваОслободете се од темните кругови под очите со овие 4 намирници!
Следна објаваПодарок од природата-Прополис, овој пат во служба на убавината

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име