Дома Здравје Само четири плодови од ова овошје дневно ПРОТИВ ЗАПЕК, помага и при...

Само четири плодови од ова овошје дневно ПРОТИВ ЗАПЕК, помага и при ХЕМОРОИДИ

8396
0

Само четири плодови од ова овошје дневно ПРОТИВ ЗАПЕК, помага и при ХЕМОРОИДИ

Тие се многу хранливи и здрави! Урмите се подеднакво добри за варење и проблеми со хемороидите. Можете да ги додадете во појадокот, да ги користите како уживање или ужина. Во секој случај, брзо ќе го почувствувате позитивното дејство на ова овошје.

Урмите имаат неверојатни состојки освен бакар, калиум, манган, влакна, магнезиум и витамин Б6, тие исто така ги содржат речиси сите витамини. Еве што би се случило доколку јадете урми секој ден.

Урмите го подобруваат дигестивниот систем, доколку имате проблеми со варењето, постојан запек, нутриционистите препорачуваат урми, освен тоа лекуваат проблеми како хемороиди.

Тие ја ублажуваат болката

Во урмите има многу магнезиум, па може да ја ублажи болката и да помогне при оток, но и да го намали артериското воспаление и ризикот од срцеви заболувања, артритис.

Урмите се многу здрави за трудниците

Жените кои биле тестирани имале помалку болки за време на породувањето доколку конзумирале урми за време на бременоста.

Урми за висок крвен притисок и мозочен удар

Магнезиумот кој се наоѓа во урмите ги спречува проблемите со високиот крвен притисок, па затоа се одлична превенција за овој здравствен проблем.

Третира запек

Урмите освен што спречуваат дијареа, го решаваат и проблемот со запек.

Одржува витка линија

Доколку сакате да спречите таложење на масни наслаги, обидете се да јадете по неколку урми секој ден на празен стомак, пишува „HealthyDefinition“. Но, внимавајте да не претерате со урмите – тие се полни со шеќер.

Го регулираат холестеролот

Докажано е дека урмите го стабилизираат нивото на лошиот холестерол, со тоа што ги чистат крвните садови и имаат моќ да го спречат создавањето на згрутчување.

Го зајакнуваат срцето

Редовното консумирање урми ја спречува атеросклерозата, главната причина за срцев удар

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име