Дома Здравје Само една лажица од ова масло дневно може да го намали ризикот...

Само една лажица од ова масло дневно може да го намали ризикот од смрт поврзана со деменција

518
0

Само една лажица од ова масло дневно може да го намали ризикот од смрт поврзана со деменција
Деменцијата, која вклучува Алцхајмерова болест, погодува 55 милиони луѓе ширум светот.

Според новото истражување, ризикот од смрт поради деменција може да се намали за 28 отсто со консумирање на една лажица маслиново масло секој ден. Резултатите беа претставени од експерти на конгресот NUTRITION 2023.

Деменцијата, која вклучува Алцхајмерова болест, погодува 55 милиони луѓе ширум светот, а според веб-страницата dementcija.net , типични компликации за Алцхајмерова болест и сродните деменција се: срцеви напади, мозочни удари, откажување на бубрезите и инфекции на белите дробови поради аспирација на храна (воведување туѓи честички или супстанции во респираторниот тракт – содржина на желудникот, плунка, итн.). Неуспехот на повеќе органи често е причина за смрт кај луѓето со деменција .

Како маслиновото масло влијае на симптомите на деменција?
Резултатите од истражувањето покажале дека испитаниците кои консумирале повеќе од 1/2 лажица маслиново масло дневно, во споредба со испитаниците кои не консумирале, имале дури 28 отсто помали шанси да умрат од деменција.

„Оние кои редовно користат маслиново масло во кујната, можат да се пофалат и со подобри навики во исхраната, но сега повеќе истражувања се фокусираа на потрошувачката на масло и подобро ментално здравје како резултат“, рече Ен-Џули Тесиер, автор на студијата и научник во областа на исхраната на Харвард.

Придобивките од маслиновото масло
Знаеме дека тоа е масло кое е апсолутен шампион кога е во прашање вкусот како и количината на хранливи материи, објасни нутриционистот Мекензи Бурџис. Само една лажица маслиново масло нуди 15 проценти од препорачаната дневна доза на витамин Е, а исто така нуди витамин К и незаситени масти кои ќе помогнат да се намали „лошиот“ холестерол, а со тоа да се намали ризикот од коронарна срцева болест и висок крвен притисок, но новото истражување покажува и како тоа ќе помогне да се зачува здравјето на мозокот.

Како што објаснува Тесиер, незаситените масни киселини и антиоксидансите од ова масло можат да играат заштитна улога кога станува збор за здравјето на мозокот и потенцијално директно да влијаат на мозокот. Исто така, можно е маслиновото масло да има индиректен ефект врз здравјето на мозокот со тоа што го штити кардиоваскуларното здравје. Тој наведува и дека се потребни дополнителни истражувања за да се откријат спецификите на оваа акција.

„Причините зошто е тоа така не се сосема јасни и потребни се дополнителни истражувања, но можно е ова масло да ги штити крвните садови во мозокот исто како што ги штити садовите во срцето“, вели д-р Нејт Вуд од Универзитетот Јеил. .

Како да го вклучите маслиновото масло во исхраната?
Постојат безброј начини на кои можете да го користите маслиновото масло во кујната кога подготвувате храна, но Бурџис сака да ги испробате овие совети:

Ако пржите зеленчук, направете го тоа на маслиново масло.
Доколку подготвувате салати, наместо сосови од продавница и калорични, користете маслиново масло со малку оцет.
Кога го подготвувате сосот користете маслиново масло со вашите омилени зачини, а можете да го додадете и во хумусот.
Ако вашата исхрана бара поголем внес на протеини, користете маслиново масло за маринада од месо, а во него можете да пржете и јајца.
Доколку печете колачи, слободно пробајте маслиново масло, кое на вашиот десерт ќе му даде посебен вкус.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име