Дома Живот Само вие јадете ги овие намирници и грипот ќе ве заобиколи

Само вие јадете ги овие намирници и грипот ќе ве заобиколи

939
0

Повеќе од само непријатност, грипот, кога е комплициран, може да биде опасен по живот.

Особено е важно да направите се што можете за да го одржите вашиот имунолошки систем. Здравата исхрана и начинот на живот играат голема улога во одржувањето на имунитетот – хранливите материи како железо, цинк и селен и растителните флавоноиди се неопходни за силен имунолошки систем.

Овие четири диететски ставки можат да помогнат во зајакнувањето на вашата одбрана:

Чај

Чајот е меѓу најбогатите извори на антиоксидантни флавоноиди кои го зајакнуваат имунолошкиот систем. Една студија покажа дека одредени соединенија во чајот му помагаат на имунолошкиот систем да се бори против напаѓачките бактерии, вируси и габи. Изберете билни чаеви бидејќи тие се од најголема корист. Топлата течност ги чисти дишните органи и помага при хидратација.

Зачини

Лековитите билки и зачините се некои од најконцентрираните извори на антиоксиданси, а многу од овие билки се познати по тоа што обезбедуваат антивирусни, антиинфламаторни и зајакнување на имунитетот. Најдете повеќе начини да додадете билки и природни зачини во вашите омилени јадења и пијалоци (оригано, мајчина душица, магдонос, бибер, ловоров лист, босилек, ѓумбир, цимет, рузмарин, каранфилче…).


Боровинки

Истражувањата покажуваат дека боровинките имаат високо ниво на антиоксиданси кои се борат против болести. Овие мали бобинки содржат и кверцетин, флавоноид кој делува како антихистамин и антиинфламаторно средство и може да заштити од срцеви заболувања и рак. Истражувачите веруваат дека антихистаминскиот ефект на кверцетинот може да помогне и во намалување на симптомите поврзани со алергии, вклучувајќи течење на носот и насолзени очи. Обично во зима нема свежи боровинки на пазарот? Изберете замрзнати, бидејќи тие се споредливи со нутриционизмот со свежите. Одберете ги или купете ги во текот на сезоната, па пакувајте ги во пластични кеси, добро затворете ги и чувајте ги во замрзнувач. Кога ви се потребни, извадете ги, одмрзнете и употребете ги. И други обоени плодови се корисни против грип.

Јогурт

Јогуртот содржи живи и активни култури, кои го надополнуваат нашиот имунолошки систем со здрави бактерии. Уште повеќе, само една чаша јогурт богат со калциум обезбедува речиси 20% од дневните потреби за цинк, суштински минерал за здрава имунолошка функција. Започнете го утрото со шолја јогурт или пробајте некоја од вкусните комбинации на јогурт со грицки или десерт. Ако нема јогурт, може да ви помогне кефирот и киселото млеко.

Забелешка

Покрај правилната и редовна исхрана, погрижете се да спиете доволно. Имунолошкиот систем и телото се опоравуваат со одмор и спиење. Препораките за здравје се најмалку 7 часа сон навечер, но 8 до 9 часа сон е уште подобро.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име