Дома Твој Готвач Салата од кисела зелка со компири и кисели краставици – оригинален рецепт

Салата од кисела зелка со компири и кисели краставици – оригинален рецепт

561
0

Денес сакам да споделам со вас една едноставна и вкусна салата што ја јадам многу одамна, згора на тоа, оваа салата ја сакаат и децата и возрасните – ја подготвуваме салата со кисела зелка, компири и кисели краставици.

Комбинацијата на состојки е едноставна и вкусна, салатата едноставно може да се послужи со парче вкусен интегрален леб или било каков вид на месо, риба. Во зима, таквата салата е особено релевантна, бидејќи кисела зелка лесно може да се подготви дома, а кисели краставици често се наоѓаат на нашата трпеза. Па, ајде да почнеме.

Време на подготовка – 15 мин.
Број на порции – 2

Состојки :

Компир – 100 гр
Кисела зелка – 150 гр
Кисела краставици – 3-4
Масло – 2-3 лажици.
Сол, бибер – по вкус

Постапка:

Подгответе ги сите потребни состојки според списокот. Однапред подгответе кисела зелка, можете да користите и купена зелка, главната работа е да биде вкусна, крцкава, умерено кисела. Ако зелката се сече на предолги ленти, подобро е да се исече на половина. Префрлете ја киселата зелка во сад за салата.

Отворете тегла со кисели краставички, проверете дали краставиците се вкусни и крцкави. Краставиците исечкајте ги на мали парчиња или кругови, додајте ги во салатата.

Однапред сварете ги компирите, излупете ги и изладете. Исечете ги компирите на мали парчиња и додадете ги во салатата. По желба, компирот може дополнително да се пржи.

Додадете растително масло, сол и мелен бибер во салатата. Ако сакате, можете да додадете малку кромид.

Измешајте ја салатата и послужете.


Претходна објаваДали хидратацијата влијае на квалитетот на сонот?
Следна објава4 видови на храна кои не смеете да ги подгревате во микробранова

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име