Дома Живот Рекордни бројки на омикрон во Европа во последите 24 часа

Рекордни бројки на омикрон во Европа во последите 24 часа

414
0

Рекорден број од 7.062 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Бугарија во последните 24 часа, објави официјалната веб-страница за следење на епидемијата.

Германија вчера објави 80.430 нови инфекции со коронавирус, што е најголем број регистриран во текот на денот од почетокот на пандемијата. Претходно, најголем дневен број на новозаразени лица беше регистриран во октомври, кога во таа земја сè уште беше доминантна делта варијантата на коронавирусот.

Претходниот дневен рекорд беше 76.000 случаи, кој беше забележан на 26 ноември, пренесува Ројтерс. Бројот на заразени во Германија сега изнесува 7.661.811, додека бројот на починати од Ковид е зголемен за 384 на 114.735.

Нов дневен рекорд во Австрија – повеќе од 17.000 новозаразени
Во Австрија е поставен нов дневен рекорд на заразени со корона вируси, кој за кратко време е речиси тројно зголемен.

Во последните 24 часа се пријавени 17.006 новозаразени од коронавирус. Во последните 24 часа починале 10 лица. Причина за масовниот раст на новозаболените е пред се брзото ширење на сојот омикрон, исто така и крајот на зимскиот распуст, по што учениците мораа да се тестираат.

Унгарија: Речиси 8.000 новозаразени
Дневниот број на нови случаи на Ковид-19 во Унгарија денеска скокна на 7.883 од 5.270 пријавени една недела претходно, но бројот на пациенти лекувани во болница падна во текот на неделата, соопшти унгарската влада.

Владата соопшти дека 29 отсто од новите инфекции биле предизвикани од новиот вид омикрон, но некои приватни лаборатории пријавиле многу поголеми бројки, пренесува Ројтерс.

Во Унгарија, земја со население од 10 милиони, 40.083 луѓе починале од Ковид-19 од почетокот на пандемијата.

Швајцарија го намалува периодот на изолација на заразените на пет дена
Швајцарија ќе го намали задолжителниот период на изолација за лицата заразени со корона вирусот на пет дена со цел да помогне во борбата против бранот зараза што се заканува да ја загрози економијата, соопшти вчера владата на таа земја.

Според агенцијата Ројтерс, оваа одлука на швајцарската влада доаѓа во време кога земјата има десетици илјади луѓе кои секојдневно се инфицираат поради високо преносливиот омикрон сој на корона вирусот.

Здравствените власти се загрижени дека овој бран пандемии би можел да го совлада здравствениот систем во земја каде што само две третини од населението се вакцинирани со две дози од вакцината, а 30 отсто од нив примиле бустер доза од вакцината.

„Епидемиолошката ситуација е сè уште критична и тешко да се процени“, се вели во соопштението на владата.

Грција ги продолжува постоечките мерки за борба против ковид за уште 7 дена
Грција ќе ги продолжи ограничувањата за коронавирусот за уште една недела за да помогне да се спречи омикронскиот вид на коронавирус, кој стана доминантен во земјата.

Според Ројтерс, земјата воведе мерки против ковид минатиот месец во баровите, рестораните и ноќните клубови за време на божиќните празници, кои требаше да истечат на 17 јануари.


Грчките здравствени власти во соопштението соопштија дека ги продолжиле постоечките мерки до 24 јануари и дека носењето двојни маски за лице ќе продолжи да биде задолжително во супермаркетите и јавниот превоз.

Во соопштението се наведува и дека високо заразниот вид омикрон на коронавирус стана доминантен во земјата, откако првиот случај беше регистриран на почетокот на декември.

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 32.694 инфекции со коронавирус и 80 починати.

Од почетокот на пандемијата, во земјава се потврдени вкупно 1.568.215 новозаразени и 21.559 починати.

Турција: Рекорден број заразени, помалку хоспитализирани
Според официјалните податоци, во Турција во изминатите 24 часа се потврдени 77.722 нови случаи на инфекција со коронавирус, што е најголем дневен биланс на потврдени случаи од почетокот на пандемијата, а министерот за здравство на земјата изјави дека сојот омикрон ќе ја ублажи пандемија поради помали хоспитализации.

Бројот на хоспитализирани е зголемен за 10 отсто во последниот месец, иако дневните биланси на новозаразените лица скокнале четири пати, предупреди турскиот министер за здравство Фахретин Коџа по состанокот на владиниот советодавен научен совет, пренесува Ројтерс.

„Во претходните периоди на пандемијата видовме денови со поголем број хоспитализирани, но со помал број новозаразени. Се чини дека варијантата омикрон ќе ја намали опасноста од пандемијата“, рече Коча.

На крајот на декември, највисокиот дневен број на новозаразени бил околу 20.000, а во истиот 24-часовен период имало 145 смртни случаи од корона вирусот, покажуваат податоците на турското министерство.

Сепак, бројот на смртни случаи кај пациентите со Ковид не е зголемен во последните недели, и покрај зголемувањето на дневниот број на новозаразени.

Претходна објаваКое кафе според вас е поздраво, црно или со млеко? Eве што велат експертите…
Следна објаваКората од лимон е решение за овие 6 домашни и здравствени „проблеми“

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име