Дома Твој Готвач Рафаело

Рафаело

404
2

Тестирајте ги вашите кулинарски вештини и обидете се да го користите овој едноставен рецепт за да го направите многу добро познатото задоволство за сите – Рафаело.

Состојки:

Половина литар млеко,

15 лажици шеќер,

10 лажици густин,

250 гр путер,

200 гр кокос,

2 кесички ванилин шеќер,

200 гр печени лешници,

100 гр кокосово брашно,

Подготовка:

Измешајте го густинот, шеќерот и шеќерот во прав за да добиете мешавина слична на пудинг. Во меѓувреме, загрејте го млекото на 100 степени на тивок оган. Потоа додадете ја мешавината од густинот и шеќерот во загреаното млеко, варете со мешање додека не добиете густ крем, кој потоа ќе го изладите.

Кога смесата ќе се олади, додадете го путерот и кокосот (200 гр) и измешајте сè добро. Со влажни раце, обликувајте ја смесата во топчиња, а внатре ставете по еден лешник. На крај исперпелајте ги топчињата во кокос.

Ставете ги топчињата Рафаело во фрижидер да се оладат, а потоа уживајте во вкусот.

Претходна објаваЗошто некои луѓе се секогаш среќни
Следна објаваKолку вода треба да пиеме во текот на денот…

2 Коментар

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име