Дома Здравје Престанете да пиете кафе ако ги имате овие симптоми

Престанете да пиете кафе ако ги имате овие симптоми

9222
0

Престанете да пиете кафе ако ги имате овие симптоми

Ако ги имате овие три симптоми, размислете да престанете со дневниот внес на кофеин. Имено, треба да пиете помалку кафе доколку не можете да заспиете, страдате од анксиозност и срцева аритмија.

Иако има некои здравствени придобивки од пиењето кафе, спиењето треба да биде приоритет. Ова значи дека вашата утринска шолја кафе веројатно сè уште ќе биде во вашето тело кога ќе спиете навечер, а тоа значително ќе го намали квалитетот на вашиот сон.

“Ве молиме намалете ја количината на кафе што го пиете. Идеално би било целосно да престанете да го консумирате. Кафето останува во вашето тело многу подолго отколку што мислите”, рекол д-р Сурај Кукаиди.

Големото количество кафе може да го зголеми крвниот притисок. Докторот вели дека повеќе од четири шолји кафе дневно значително влијае на крвниот притисок. Умерена количина кафе не треба да биде штетна за повеќето луѓе.

Умерена количина на кофеин не треба да биде штетна за здравјето на вашето срце, нивото на холестерол или срцевиот ритам.

Исто така, некои луѓе се почувствителни на кофеин и може да доживеат палпитации и треба да почнат да избегнуваат кофеин.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име