Дома Здравје Премачкајте мед на леб и наросете цимет: ЈАДЕТЕ ГО СЕКОЈ ДЕН ЗАТОА...

Премачкајте мед на леб и наросете цимет: ЈАДЕТЕ ГО СЕКОЈ ДЕН ЗАТОА ШТО ГИ ЛЕКУВА ОВИЕ БОЛЕСТИ

27429
0

Премачкајте мед на леб и наросете цимет: ЈАДЕТЕ ГО СЕКОЈ ДЕН ЗАТОА ШТО ГИ ЛЕКУВА ОВИЕ БОЛЕСТИ

Научниците потврдуваат дека медот е многу ефикасен во лекувањето на многу болести, а во комбинација со циметот станува смртоносно оружје против вирусите, високиот холестерол и шеќер и други непријатели на нашето здравје.

Можеби звучи неверојатно, но мешавината од мед и цимет навистина ги лекува речиси сите болести.

Научниците потврдуваат дека медот е многу ефикасен во лекувањето на многу болести, а во комбинација со циметот станува смртоносно оружје против вирусите, високиот холестерол и шеќер и други непријатели на нашето здравје.

Срцева болест

Направете паста од мед и цимет во прав. Намачкајте го на леб наместо мармалад и појадувајте го редовно. Ова ќе го намали нивото на холестерол во артериите и ќе спречи срцев удар.

Артритис

Измешајте две големи лажици мед и една лажичка цимет во прав во чаша топла вода. Пијте го наутро и навечер. Со редовно консумирање, може да помогне да се излечи дури и хроничен артритис.

Инфекции на жолчното кесе

Измешајте две големи лажици цимет во прав и една лажичка мед во чаша млака вода. Пијте го секој ден. Ова ќе ги уништи микробите во жолчното кесе.

Холестерол

Измешајте две големи лажици мед и три лажички цимет во голема чаша чај. Кога ќе го пиете, нивото на холестерол ќе ви се намали за 10 проценти во рок од два часа.

Настинка

Ако страдате од настинка, земете една голема лажица мед со една четвртина лажица цимет. Земете го три дена по ред. Ова ќе ги реши настинките, хроничната кашлица и застојот на синусите.

Болки во стомакот

Медот во комбинација со цимет ја лекува стомачната болка. Земете го редовно за да се искорени чир на желудникот.

Имунолошки систем

Дневниот внес на мед и цимет во прав го зајакнува имунитетот и го штити организмот од бактерии и вируси

Грип

Шпанските лекари открија дека медот содржи природни состојки кои убиваат вируси и штитат од грип.

Губење на тежина

Во чаша вода сварете мед и цимет во прав. Пијте го секое утро на празен стомак – половина час пред појадок. Со редовно консумирање, ќе им помогне на дебелите луѓе да ослабат.

Здив од устата

Жителите на Јужна Америка секое утро ја исплакнуваат устата со топла вода, помешана со една кафена лажичка мед и цимет. Ова им помага да го задржат својот здив свеж во текот на денот.

Или наједноставниот начин премачкајте мед на леб и наросете цимет и уживајте во вашиот доручек.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име