Дома Здравје Почнува сезоната на костен, но некои луѓе ТРЕБА да ги избегнуваат

Почнува сезоната на костен, но некои луѓе ТРЕБА да ги избегнуваат

492
0

Почнува сезоната на костен, но некои луѓе треба да ги избегнуваат.

ОД ОКТОМВРИ до декември трае сезоната на костен, омилената есенска храна на многумина. Иако е јаткасто овошје, неговата текстура се разликува од другите намирници од ова семејство бидејќи костенот има мала содржина на маснотии и висока содржина на вода.


Порција од 100 грама сирови костени обезбедува 170 калории, 2 грама протеини, 2,7 грама масти, 36,6 грама јаглени хидрати, 7 грама шеќер, 500 милиграми калиум и 5,5 грама влакна.


Здравствени придобивки од костенот
Тие се извор на антиоксиданси
Костените содржат низа заштитни антиоксиданси, вклучувајќи витамин Ц и каротеноиди лутеин и зеаксантин, плус различни растителни соединенија вклучувајќи полифеноли како што се галска киселина и танини. Овие хранливи материи и растителни соединенија ги штитат клетките од оштетување и може да помогнат во заштитата од хронични болести.


Тие се здрави за срцето
Како извор на полифеноли како што се галска и елагична киселина, костените можат да помогнат во заштитата на срцето од оксидативен стрес.

Костените се и добар извор на калиум, кој е важен за регулирање на крвниот притисок.

Тие имаат висока содржина на влакна
Костените се одличен извор на влакна кои го поддржуваат варењето. Влакната, исто така, делуваат како пребиотик, поттикнувајќи ги цревните бактерии и за возврат помагаат да се одржи здрава цревна и цревна флора.


Тие можат да го подобрат управувањето со шеќерот во крвта
Иако костените содржат повеќе јаглехидрати од другите јаткасти плодови, дополнителните влакна што ги содржат помагаат да се регулира нивното ослободување.

Антиоксидансите во костените, како што се галските и елагичните киселини, се чини дека ја подобруваат реакцијата на нашите клетки на инсулин, што ја прави контролата на шеќерот во крвта поефикасна.
Тие можат да помогнат во контролата на телесната тежина.


Костените можат да помогнат во намалувањето на нашиот апетит во споредба со другите јаткасти плодови. Тие исто така имаат помалку масти и калории. Дополнително, ветувачките студии за животни сугерираат дека додавањето на костени во исхраната може да го намали таложењето на стомачни масти.


Дали костените се безбедни за секого?


Костените се во категоријата на осум јаткасти плодови кои претставуваат чест ризик од алергија. Некои луѓе можат да бидат алергични на костени иако толерираат, на пример, кикирики и обратно.


Суровите костени се безбедни за повеќето луѓе, но бидејќи содржат танини, може да предизвикаат варење и гадење кај некои поединци, особено оние со заболување на црниот дроб или проблеми со бубрезите.

12 виновници за лошиот здив кои може да укажуваат на сериозен здравствен проблем


Луѓето кои се склони кон алергии или имаат алергии на јаткасти плодови дефинитивно треба да се консултираат со својот лекар пред да го вклучат овој јаткасто овошје во нивната исхрана.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име