Дома Твој Готвач Потпечени тиквички со сирење

Потпечени тиквички со сирење

218
0

Едноставно јадење со тиквички во кое ќе уживате.

Состојки:

 • 3 тиквички
 • 2 лажици маслиново масло
 • 3 млади кромид
 • 1 мал куп босилек
 • 150 гр сирење
 • 2 јајца
 • 100 мл крем за готвење
 • 2 чешниња лук
 • сол, бибер
 • магдонос
 • 2 лажици пармезан

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени.

Измијте ги тиквичките, исушете ги и исечете ги на потенки прстени, а потоа посолете сè убаво.

Исечете го кромидот и босилекот, и изрендајте го сирењето.

Доколку тиквичките испуштиле вода, исцедете ги малку и потоа измешајте со кромидот, босилекот и сирењето.

Садот за печење премачкајте го со маслиново масло, а потоа во него наредете ги подготвените тиквички.

Изматете ги јајцата, промешајте го кремот, исечете го лукот, додадете малку сол и бибер.

Со смесата, потурете ги тиквичките.

Печете околу 15 минути, а потоа посипете со пармезан и печете уште пет минути за да добиете жолта боја.

Претходна објаваМузиката може да помогне во менталното здравје и да ја намали вознемиреноста
Следна објаваЛетно освежување: Вкусни коцки мраз во бои

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име