Дома Твој готвач Посна славска погача (рецепт)

Посна славска погача (рецепт)

7667
0

Посна славска погача (рецепт)


Само што започнаа Божиќните пости пред Христовото раѓање. Во овој период од годината зимските слави ги има во голем број. Секако славската трпеза не може да се замисли без погача. Доколку сакате да направите една од најубавите словенски погачи, ви предлагаме да го пробате овој рецепт. Месете го тестото, обликувајте ја погачата, а искусните домаќинки открија што да додадат на тестото за побрзо да нарасне. Тоа е оцет и се додава една лажица.

Компоненти:
500 мл вода
1 лажица шеќер
40 гр квасец
1 лажица оцет
1 лажица сол
100 мл масло
900 гр брашно
100 гр маргарин
2 лажици посен мајонез

Подготовка:

Загрејте ја водата, а потоа додадете шеќер и издробениот квасец. Промешајте и оставете го околу 10 минути да се активира. Во друг сад измешајте брашно, сол, масло и додадете квасец и оцет. Замесете тесто. Покријте и оставете да отстои 5 минути. Поделете го тестото на 3 еднакви делови. Секој дел развлечете го, премачкајте го со растопен маргарин и наредете еден врз друг. Последното тесто премачкајте го со маргарин. Потоа исечете ги рабовите, а потоа навивајте. Исечете ги краевите на ролатот, а потоа спојте ги рабовите за да направите круг со дупка во средината. Притиснете на 4 места, па исечете ги на мали ленти. Преклопете се еден со друг навнатре. Краевите на ролатите кои сте ги исечкале на средина ставете ги. Префрлете ги во тавче обложено со хартија за печење. Покријте и оставете да отстои 15 минути. Премачкајте со мајонез и печете во загреана рерна на 200°C околу 40 минути.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име