Дома Твој готвач Посна проја со кисела вода ќе ве воодушеви со својата мекост

Посна проја со кисела вода ќе ве воодушеви со својата мекост

1227
0

Посна проја со кисела вода ќе ве воодушеви со својата мекост

КОМПОНЕНТИ:

3 чаши пченкарно брашно
1 шолја пченично брашно
1 лажичка сол
1 прашок за пециво
1 чаша масло
3 чаши кисела вода

ПОДГОТОВКА:

Истурете ги сите состојки во садот по редоследот по кој ги наведов погоре и изматете да се распаднат сите грутчиња.

Истурете го тестото во калап за мафини со корпи за печење. Наполнете ги скоро до крај, посипете ги со сусам и печете во загреана рерна на 180°C 25 минути.

По 3-4 минути, готовите мафини извадете ги од калапот и оставете ги малку да се изладат, а потоа вкусете ги.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име