Дома Твој готвач ПОЛУМЕСЕЧИНИ: Едноставен и ефикасен старомоден колач со ореви и чоколада

ПОЛУМЕСЕЧИНИ: Едноставен и ефикасен старомоден колач со ореви и чоколада

1067
0

ПОЛУМЕСЕЧИНИ: Едноставен и ефикасен старомоден колач со ореви и чоколада

Состојки:
▪ 150 гр маргарин/путер
▪ 150 гр шеќер во прав

▪ 150 гр мелени ореви ▪
70 гр брашно

▪ 4 белки
▪ прстофат сол
▪ 4 жолчки
▪ 130 гр шеќер
▪ 2 кесички ванилин шеќер
▪ 1 дл млеко
▪ 100 гр шеќер
▪ 120 гр чоколади за готвење
▪ 130 гр мелени ореви
▪ 100 гр маргарин

Подготовка:
Во сад ставете омекнат маргарин со шеќер во прав. Додадете ореви и брашно и измешајте со миксер.
Посебно матете ги белките со малку сол до цврста структура.
Соединете ги двете смеси и нежно измешајте.
Истурете во калап обложен со хартија за печење и печете на 180 °C 15 минути.
Измешајте ги жолчките, шеќерот и ванилиниот шеќер и убаво измешајте со миксер.
Истурете го врз печениот бисквит и печете на 100 °C околу 10 минути.

Во 1 дл млеко се става шеќер и се вари да се раствори шеќерот.
Додадете чоколадо и маргарин и промешајте да се растопи.
На крајот додадете ореви, измешајте и прелијте ги со бисквитите.
Изладете го колачот , а потоа со калап или шолја исечете ја во форма на полумесечина.
Посипете со уште малку мелени ореви и уживајте во целосниот вкус на чоколадо и ореви.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име