Дома Твој Готвач Пире од три вида зеленчук (рецепт)

Пире од три вида зеленчук (рецепт)

801
0

Вкусен додаток на јадења со месо.

Состојки:

  • 100 гр целер
  • 300 гр компири
  • 300 гр грашок
  • 1 главица кромид
  • 2 чешниња лук
  • 1 лажица путер
  • сол, бибер

Подготовка:


Исечкајте ги кромидот и лукот, компирите и целерот се сецкаат на коцки.
На путер кратко пропржете го кромидот, па додадете го лукот.
Кога лукот ќе ја ослободи аромата, додадете ги компирите, грашокот и целерот. Посипете со вода за да го покрие зеленчукот, додадете сол, бибер и варете додека зеленчукот не омекне.

Омекнатиот зеленчук процедете го и испадирајте го со миксер или блендер за да добиете пире.

Добар апетит!

Претходна објаваВитамини кои ја подобруваат функцијата на мозокот
Следна објаваЧудесна диета со банани

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име