Дома Твој готвач Пилешко во сос од лимон (рецепт)

Пилешко во сос од лимон (рецепт)

1078
0

Меки и многу вкусни пилешки стекови во сос од лимон.

Состојки:

 • 600 гр пилешко бело месо
 • 50 мл масло
 • сок од еден лимон
 • сол, бибер
 • 10 гр брашно
 • 100 мл бело вино
 • 150 мл крем за готвење
 • 20 гр путер
 • магдонос
 • 1 лажица сув билен зачин

  Подготовка:

Месото исечкајте го на шницли, намачкајте ги со сув зеленчук и сол и посипете со сок од лимон.

Вака подготвените шницли оставете ги малку да отстојат.

Потоа посипете ги со брашно и пржете ги на загреано масло, со набрашнета страна надолу

Кога ќе добијат убава светло кафена боја, прелијте ги со вино и малку пропржете.

Кон крајот измешајте го кремот за готвење, додадете малку сок од лимон, бибер и додадете уште сув билен зачин.

Оставете сè да зоврие, а кон крајот измешајте го путерот во сосот.

Истурете врз шницлите, посипете ги со магдонос и декорирајте со парчиња лимон исечени на кругови.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име