Дома Здравје Пет причини зошто останувате без здив за време на секојдневните активности

Пет причини зошто останувате без здив за време на секојдневните активности

470
0

Пет причини зошто останувате без здив за време на секојдневните активности

Недостатокот на здив е многу непријатно чувство, а неможноста да се внесе доволно воздух може да биде страшно. Особено ако не сте сигурни што предизвикува отежнато дишење.

Се разбира, ако почнете да трчате во интервали или вежбате, може да очекувате дека ќе останете без здив. Меѓутоа, ако ви се скрати здивот кога едноставно одите по скалите, миете садови, па дури и седнете да јадете, ова се моменти кога не би очекувале дека ќе ви остане без здив.

Сана Кудус, пулмолог од медицинскиот центар на Универзитетот Лојола во Чикаго, ги открива причините за отежнато дишење без многу физичка активност.

  1. Анксиозност

„Луѓето кои се вознемирени може да се чувствуваат непријатно при дишењето. Во стресна ситуација, вообичаената реакција на телото е „бори се или бегај“, што значи дека пулсот и дишењето ти се забрзуваат, што може да ти даде чувство дека остануваш без здив“. вели докторот.

Кога причината е анксиозност, останувањето без здив обично трае помеѓу 10 и 30 минути, според Hackensack Meridian Health. Епизодите обично се појавуваат брзо и произлегуваат од чувството на страв или непријатност.

  1. Алергии или астма

„Толку многу работи можат да предизвикаат алергиски одговор кој ги стеснува вашите дишни патишта, вклучително и изложување на прашина, полен, првут од домашни миленици или силни мириси и испарувања“, вели д-р Кудус.

Изложеноста на алергени или надразнувачи во воздухот може да предизвика симптоми на астма, како и силни емоции и хормонални промени за време на бременоста.

  1. Анемија

Анемијата е состојба во која имате ниско ниво на црвени крвни зрнца, често предизвикано од недостаток на железо или обилна менструација.

Кога ви недостасуваат црвени крвни зрнца, кои носат кислород до вашите ткива, може да се чувствувате уморни, отежнато дишење и вртоглавица.

Разговарајте со вашиот лекар, можете да го процените нивото на железо во крвта со едноставен тест на крвта.

  1. Ладен воздух

„Изложеноста на ладен воздух може да предизвика реакција слична на астма“, вели д-р Кудус.

Ниските температури, исто така, може да предизвикаат кашлање, според издавачката куќа Харвард. Ова може да се случи кај здрави луѓе, но често е полошо кај луѓе кои имаат респираторни проблеми како што е астма.

  1. Проблеми со срцето

Ако вашето срце не може ефикасно да пумпа крв, може да почувствувате недостаток на здив при извршување на секојдневните активности, како што е качување по скали. Скратен здив е симптом на болест на митралната валвула и кардиомиопатија, меѓу другите проблеми со срцето.

Скратен здив е исто така предупредувачки знак за срцев удар, според Американското здружение за срце, и може да се појави со или без болка во градите. Други симптоми вклучуваат гадење, вртоглавица, болки во грбот или вилицата и ладна пот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име