Дома Здравје Пет намирници кои ќе не загреат и ќе ја намалат болката предизвикана...

Пет намирници кои ќе не загреат и ќе ја намалат болката предизвикана од артритис

1498
0

Пет намирници кои ќе не загреат и ќе ја намалат болката предизвикана од артритис

СО ТЕМПЕРАТУРИТЕ кои се приближуваат до нула, многу пациенти со артритис се борат со сè поболни и вкочанети зглобови. Болката од артритис може да се влоши со постудено време, поради промените во притисокот кои негативно влијаат на зглобовите.

„Загревањето на храната е поврзано со чувството на удобност и потенцијално може да помогне да се намали болката од артритис преку промовирање на циркулацијата и обезбедување антиинфламаторни ефекти“, рече д-р Суни Пател.

Иако не постои волшебна храна што може да излечи артритис, д-р Пател вели дека внесувањето на одредени видови храна во вашата исхрана може да помогне во управувањето со симптомите.

Зачини
Ѓумбирот, куркумата, циметот и лукот се полни со антиинфламаторни својства. Постојат многу начини да ги додадете овие зачини во сите јадења, од супи и салати до главни јадења и десерти.

„Воспалението е клучен двигател на болката од артритис, така што намалувањето на воспалението може да помогне во ублажувањето на непријатноста“, додаде д-р Пател.

Топла супи и чорби
Супите и чорбите направени од зеленчук, немасни протеини и коски може да имаат смирувачки ефект врз луѓето кои се борат со артритис.

„Тоа е храна која обезбедува удобност и релаксација, што може да помогне во ублажување на болката и вкочанетоста поврзани со артритисот“, истакна докторот.

Риба
Богати со омега-3 масни киселини, масните риби како лосос, скуша или сардини исто така можат да го намалат воспалението и да ги ублажат симптомите на артритис. Ако следите растителна исхрана, д-р Пател рече дека лененото семе и оревите се исто така добри извори на омега-3 масни киселини.

Топли билни чаеви
Билните чаеви како камилица, рузмарин и коприва можат да имаат антивоспалителни и смирувачки својства, кои можат да помогнат при артритис.

Топли пијалоци
Експрес пишува дека чајот не е единствениот пијалок кој може да помогне во ублажување на непријатните болки. д-р. Пател рече: „Пиењето топла вода, билни чаеви или топло млеко со прстофат куркума или цимет може да биде утешна и смирувачка за болката од артритис“.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име