Дома Живот Откријте како да го убедите вашиот партнер да се храни поздраво!

Откријте како да го убедите вашиот партнер да се храни поздраво!

724
0

Не е невообичаено партнерите да влезат во дискусии и понекогаш кавги по одреден период на соживот, кога се охрабрува темата за здрава исхрана. Се случува едниот партнер да посвети големо внимание на здравата исхрана, додека другиот не е приоритет. Како да се реши овој проблем?

Проблемот се јавува кога е потребно да се планираат заеднички оброци. Едниот партнер би сакал повеќе здравје во чинијата, додека другиот помалце. И, тоа често доведува до кавги. Сепак, како и со другите проблеми во односот, треба да се пристапи со разбирање и отворена комуникација, но не е на место да има подготвена стратегија.

  1. Поставете граници

Секој од нас е различен, затоа за да започнеме со тоа е потребно да се постават заеднички правила за исхрана. Тоа исто така значи дека е потребно, за обете страни, да се постават граници. Колку и да изгледа сосема нормално за некој што сака да јаде здраво секој ден да јаде здраво, на лице кое не е склоно кон поздрава диета, исто така треба да му биде дозволен измамник. За почеток, поставете реални правила и граници.

  1. Два оброка се подобри од еден

За да бидат среќни обете страни, честопати е потребно да се задоволат и желбите и потребите. Ова понекогаш значи дека можеме дури и да готвиме два оброка наместо еден. Притоа, обидете се да се согласите. На пример, ако печете пилешко што ќе го јадете заедно, поздрава опција за гарнир е дефинитивно зеленчукот, но ако вашиот партнер сака, гответе дополнително гарнир според неговите желби.

  1. Кои се вашите заеднички страсти?

Која храна ја обожавате двајцата? Направете список со омилените јадења и заедно побарајте поздрави и помалку здрави рецепти. Чекор по чекор, гответе сè повеќе и повеќе оние поздрави опции.

  1. Заеднички избор на ресторани

Ако сакате да одите заедно во ресторани, изберете ги оние места што можат да ги задоволат двете страни. Исто така закажете состанок и испробајте здрави оброци / предјадења / гарнитури секој пат кога одите, што ќе му покаже на вашиот партнер колку е вкусна здравата исхрана

  1. План за јадење и храна

Седнете секоја недела и договорете се што ќе готвите следната недела. Според распоредот на оброци, направете список со намирници и одете на шопинг според планираното. Ова ќе ве спречи да одите главни и уморни во продавницата, а сите знаеме дека тогаш купуваме повеќе нездрава храна отколку здрава.

  1. Мали, но сигурни промени

Како и за секој проблем во врската, треба да разговарате. Никој не може да се приближи на своја страна и промените сигурно не треба да се интегрираат одеднаш. Воведете мали промени што постепено ќе доведат до поголеми. Не можете да очекувате дека лицето кое живеело на пица и хамбургери одеднаш ќе јаде целосно здраво. Прво обидете се да направите промени за појадок во форма на смути, здрави каши или јајца. Закуските се многу важни, затоа складирајте ореви и овошја.

Кога станува збор за поголеми оброци, на почеток променете го вашиот стил на готвење, додајте поздрави гарнитури како опција и избегнувајте леб. Важно е да се има предвид дека помалите и постепените промени се подолготрајни.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име